Σε κρίση η Μαρσέιγ – Νέα «γκέλα» με την Μετς

Η Μαρσέιγ μετά τον αποκλεισμό της από τον Παναθηναϊκό στον γ΄ προκριματικό γύρο του Champions League, έφερε ισοπαλία 2-2, στην έδρα της Μετς του Λάζλο Μπόλονι, για τη 2η αγωνιστική… χάρη στο γκολ του Βιτίνια στο 82′! Η Μετς είχε κάνει την ανατροπή με δέκα παίκτες!

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε με τον Σογκλό στο 14’. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρους η Μαρσέιγ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR. Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Μασσαλοί και στο δεύτερο μέρος με τον Ροζιέ να σκοράρει στο 52’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ξανά μέσω VAR, για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Έξι λεπτά αργότερα (59΄), η Μετς έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής με κόκκινη κάρτα του Λο. Ο Σαμπαλί έκανε το 1-1 στο 66’, ενώ στο 71’ η Μαρσέιγ ξαναβρήκε δίχτυα με τον Μικαουτάντζε, με την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Πάου Λόπεθ. Μετά από δύο δοκάρια, η Μαρσέιγ βρήκε την ισοφάριση στο 82’ με τον Βιτίνια. Μετρά πλέον 4 βαθμούς, σε δύο αγωνιστικές, ενώ έναν βαθμό έχει η Μετς.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος:

Μετς-Μαρσέιγ             2-2
(66΄ Σαμπαλί, 71΄ Μικαουτάντζε – 14΄ Σογκλό, 82΄ Βιτίνια)