Σε τέσσερα λεπτά τρία γκολ ο Άρης που έφτανε άνετα στο 3-1 με τη Λαμία

Ο Μάντζιος είχε την ευκαιρία να κάνει δοκιμές

Ο Άρης σε τέσσερα λεπτά πέτυχε τρία γκολ, νίκησε την αδιάφορη Λαμία 3-1 και συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις. Οι «κίτρινοι» ήταν φλύαροι στο πρώτο μέρος, αλλά μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος κι έφτασαν άνετα στην επικράτηση, κάνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα των playoffs της Stoiximan Super League.

Τρεις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ο οποίος δοκίμασε το 4-4-2 στο σημερινό ματς, ενώ αρκετές δοκιμές έκανε και ο Λεωνίδας Βόκολος με τους φιλοξενούμενους να το παλεύουν στο πρώτο μέρος.

Τον έλεγχο του πρώτου μέρους είχε ο Άρης, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 7’ όταν ο Μορόν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Κοσέλεφ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του. Η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 14ο λεπτό, με τον Τσιλούλη να γυρίζει ωραία αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, η νευρικότητα δεν έλειψε και ο διαιτητής έδειχνε την κίτρινη κάρτα όπου χρειαζόταν. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, ενώ στο 41’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μάλτσι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από την άλλη το σύνολο του Άκη Μάντζιου δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί καμία φάση του και κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στην επανάληψη ο Άρης είχε ένα τετράλεπτο φωτιά, όπου πέτυχε τρία γκολ! Αρχικά στο 55’ ο Σουλεϊμάνοφ με πολύ ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ, ένα λεπτό αργότερα ο Μάνου Γκαρθία με σουτάρα διπλασίασε τα τέρματα και στο 59’ ο Μπράμπετς με κοντινό τελείωμα μετά από κεφαλιά-πάσα του Φαμπιάνο έγραψε το 3-0!

Στη συνέχεια ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε αλλαγές, με τον Λεωνίδα Βόκολο να κάνει και εκείνος το ίδιο λίγο αργότερα. Ο Άρης συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και δημιουργούσε συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η Λαμία προσπαθούσε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει και τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικά, με τον Κοντονίκο στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 3-1, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Ο διαιτητής Περράκης δεν είχε δύσκολο έργο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Φαμπιάνο (79′ Ρόουζ), Μπράμπετς, Εμβοντό (64′ Βερστράτε), Νταρίντα, Γκαρθία (74′ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (64′ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46′ Σαβέριο), Μορόν

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (67′ Τζανδάρης), Σλίβκα (67′ Τόσιτς), Στάνκο (67′ Λέικ), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (67′ Σαντάνα), Μάλτσι (84′ Κοντονίκος).