Σούπερ Μορόν οδήγησε τον Άρη σε νίκη 3-0 επί του Παναιτωλικού

Ο Ισπανός φορ πέτυχε δυο γκολ, ενώ το τρίτο ο Λάζαρος

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Άρης επικράτησε 3-0 του Παναιτωλικού στο «Κλ. Βικελίδης», επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λορέν Μορόν, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και έφτασε τα τέσσερα με τη φανέλα της ομάδας, οι «κίτρινοι», έφθασαν εύκολα στην επιτυχία για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League!

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 85ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Άρη, σε μια βραδιά όπου το σύνολο του Άκη Μάντζιου δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, για ακόμα περισσότερα γκολ.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να δίνει χώρο στον Παναιτωλικό. Μια συνθήκη την οποία εκμεταλλεύτηκε νωρίς η ομάδα του Γκάμπριελ Σούρερ, δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Μαυρίας στο 3′ βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καρέλη, εκείνος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, με τον Ισπανό κίπερ να βγάζει τη φάση.

Από το δεκάλεπτο και μετά, ο Άρης ανέβασε στροφές και με κινητήριους μοχλούς τους Σουλεϊμάνοφ και Ζαμόρα, έφτιαξε μερικές επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Καπίνο. Στο 12’, η κεφαλιά του Μορόν στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από φάση διαρκείας, το σουτ του Μενέντες από τη μεγάλη περιοχή κόντρασε σε σώματα. Στο 19’, ήταν η σειρά του Ζαμόρα να απειλήσει, με το μακρινό του σουτ να βγάζει δύσκολα ο Καπίνο. Ένα δίλπετο αργότερα, το συρτό σουτ του Σουλεϊμάνοφ πέρασε δίπλα από την εστία.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνουν νωρίτερα σε αυτές τις τέσσερις φάσεις οι «κίτρινοι», το κατάφερε ο Λορέν Μορόν στο 22’. Μετά από κλέψιμο στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ισπανός φορ δοκίμασε το πόδι του από μακριά και με ένα εξαιρετικό συρτό σουτ αιφνιδίασε τον Καπίνο, ανοίγοντας το σκορ για την Άρη με το τρίτο του φετινό τέρμα!

Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα, ο Άρης έριξε κάπως την ένταση και την πίεσή του, διατηρώντας ωστόσο τα ηνία του αγώνα (58%-42% η κατοχή). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 37’με το φάουλ του Χουάνπι να κοντράρει στο τοίχος, με τον Άρη να «απαντά» στο 42’ με το πολύ καλό μακρινό σουτ του Φεράρι.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, η πρώτη φάση άνηκε στον Παναιτωλικό και πάλι με τον Καρέλη. Ο Έλληνας φορ βγήκε στην κόντρα επίθεση, όμως η επιλογή του να πλασάρει από δύσκολη γωνία δεν τον δικαίωσε.

Στο 54ο λεπτό, ο Άρης… άγγιξε το 2-0, όταν ο Μορόν βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον Έλληνα τερματοφύλακα, με τον Μαυρία, που ακολούθησε τη φάση, να διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή! Τελικώς, δευτερόλεπτα αργότερα, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν το δεύτερο γκολ που έψαχναν με πανέμορφη συνεργασία των Μενέντες-Μορόν!

Στο 55’, ο πρώτος «μπούκαρε» στην περιοχή από τα αριστερά, ο Μορόν κινήθηκε εξαιρετικά στο πρώτο δοκάρι και με μια σεντερφορίσια προβολή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα απόψε για το 2-0!

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο ψάχνοντας ακόμη ένα τέρμα. Και θα το είχαν πετύχει στο 57′ αν ο Στέφανος Καπίνο δεν έβγαζε με εντυπωσιακό τρόπο τη μακρινή «οβίδα» του Μενέντες! Από τη δική του πλευρά, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς στο 66′ και 67′, εκεί όπου σπατάλησε δύο μεγάλες στιγμές, αρχικώς με τον Χουάνπι, και εν συνεχεία με τον Οικονόμου. Δύο φάσεις στις οποίες ο Κουέστα είπε «όχι» στους παίκτες του Αγρινίου, κρατώντας το μηδέν για τους γηπεδούχους.

Ο Άρης – χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα στο τελευταίο 25λεπτο του ματς – βρήκε και τρίτο γκολ στο 85ο λεπτό. Σκόρερ ήταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Φαμπιάνο που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, και με δική του κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Άρη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!

Το ματς δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις για τον διαιτητή, Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο, ο οποίος όποτε χρειάστηκε – όπως στο τρίτο τέρμα του Άρη – συμβουλεύτηκε το VAR.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε (75′ Ζουλς), Νταρίντα (87′ Παναγίδης), Σουλεϊμάνοφ (Κάρλσον), Ζαμόρα, Μενέντες (75′ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν (63′ Πάρδο).

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Μπρούνο Ντουάρτε, Οικονόμου, Σίλβα, Μπαλντασάρα (60′ Ξενιτίδης), Πέρες, Χουάνπι (83′ Μπουζούκης), Σενγκέλια (60′ Ντίαζ), Ντουάρτε (83′ Λιάβας), Καρέλης (85′ Πέδρο).