Ο Αστέρας πέρασε νικηφόρα 2-1 από τον Βόλο

Μετά από 19 μήνες εκτός έδρας νίκη οι Αρκάδες

Χάρμα οφθαλμών ο Αστέρας Τρίπολης, πέρασε νικηφόρα 2-1 από τον Βόλο. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα μετά από 19 μήνες σε κανονική διάρκεια, από το διπλό επί της Λαμίας στις 23 Φεβρουαρίου του 2022.

Οι Αρκάδες είχαν εντυπωσιακό  πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0, άντεξαν στην πίεση της ομάδας του Κώστα Μπράτσου για να φύγουν με σπουδαία νίκη από τη Μαγνησία.

Γκολάρα από τον Μιριτέλο και παρθενικό τέρμα για τον νεαρό Γκρόζντανιτς για τους φιλοξενούμενους, μείωσαν με πέναλτι του Τρουιγιέ οι γηπεδούχοι που είδαν τον Σιέλη να αποχωρεί με σοβαρό τραυματισμό.

Με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την επόμενη αγωνιστική ο Βόλος, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην Τρίπολη ο Αστέρας.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Αστέρας Τρίπολης και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καρμόνα έκανε την σέντρα, ο Ασλανίδης απομάκρυνε με κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά εκεί ήταν ο Μιριτέλο που έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και να πιέζει, με τον Βόλο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 16’ ο Κρέσπι έκανε την σέντρα, ο Μπαρτόλο το βολ πλανέ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία. Στο 22’ οι Αρκάδες έκαναν δυο τα τέρματά τους, όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπαρτόλο ο Γκρόζντανιτς πήδηξε ψηλότερα από όλους και έγραψε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Αστέρα.

Στη συνέχεια ο Βόλος προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει, με σημαντικότερη στιγμή του ένα φάουλ που κέρδισε σε καλό σημείο. Ωστόσο πέρασε ανεκμετάλλευτο καθώς ο Λούνα που το εκτέλεσε το έστειλε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου με τους Αρκάδες να πηγαίνουν με σαφέστατο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο τεχνικός του Βόλου, Κώστας Μπράτσος προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι πέρασαν οι Κόμπα, Γκλάβσιτς, Μαχαίρας κι αποχώρησαν οι Ασλανίδης, Μπερτόγλιο και Ντέλετιτς.

Στο 54΄ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Μετά από κόρνερ του Κορνέτ ο Παπαδόπουλος έκανε άστοχο έξοδο και χτύπησε άγαρμπα τον Σιέλη που πήδηξε για κεφαλιά με τον Τζήλο να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Σιέλης αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο κι έδωσε την θέση του στον Τάχατο.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τρουιγιέ στο 59΄ με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στη σωστή γωνία και να διώχνει με το αριστερό χέρι ωστόσο η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (1-2).

Οι γηπεδούχοι πήραν τα…πάνω τους και στο 64΄έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση όταν κεφαλιά του Γκαρσία από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε εξ επαφής ο Παπαδόπουλος.

Στο 69΄ήταν η σειρά του Αστέρα να απειλήσει με τον Τάχατο να κόβει σωτήρια με τάκλιν πλασέ του Μάντζη από θέση βολής.

Η τελευταία καλή ευκαιρία για τον Βόλο να ισοφαρίσει με τον Εγκίν στο 80΄που από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.

Ο Αστέρας πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος, έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο όπου κυριάρχησε πλήρως.

Στην αντίπερα όχθη ο Βόλος φάνηκε στο ματς μόνο στο β΄ημίχρονο χωρίς να καταφέρει να πάρει κάτι και παραμένει χωρίς «τρίποντο» με το κοντέρ να γράφει 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ο διαιτητής Τζήλος δεν είχε προβλήματα.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σ. Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης (59΄Τάχατος), Ασλανίδης (46΄ Κόμπα), Λούνα, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Μπερτόγλιο (46΄Γκλάβσιτς), Ντέλετιτς (46΄Μαχαίρας) Κορνέτ (76΄Ενγκίν), Γκαρσία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς (86΄Ζουγλής), Μουνάφο (96΄Ντιαρά), Κρέσπι, Μπαρτόλο (86΄Σουρλής), Σίτο (67΄Καλτσάς), Μιριτέλο (67΄Μάντζης).