Σούπερ Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Πανιώνιο 3-0 και φουλάρει για πλέι οφ

Φουλάρει για πλέι οφ ο Παναθηναϊκός που ξέσπασε 3-0 στον Πανιώνιο, παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό ποδόσφαιρο. Οι πράσινοι εκτός από τα τρία γκολ, είχαν δοκάρι και πολλές ευκαιρίες, λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Το τριφύλλι καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά και έβαλε το κερασάκι με ένα τρίτο γκολ στο δεύτερο έχοντας επίσης ένα χαμένο πέναλτι κι ένα δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο είχε καταφέρει να πετύχει ένα γκολ στο 14’, να έχει ένα δοκάρι στο 7’ (αμφότερα από τον Χρήστο Δώνη) και μία κραυγαλέα/απίθανη ευκαιρία με τον Μακέντα στο 6’ που σε κενή εστία πλάσαρε πάνω στον Ντομίνγκες.

Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλή κυκλοφορία στο συγκεκριμένο διάστημα και έβρισκαν με άνεση χώρους στο αμυντικό τρίτο του Πανιωνίου, πλην όμως παρά το γρήγορο 1-0 στο σκορ, η απόδοσή τους έπεσε αισθητά στο μεσοδιάστημα μέχρι το 45’.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ωστόσο, μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ζαχίντ στον Μακέντα και ένα άψογο τελείωμα του Ιταλού από πλάγια και δεξιά (45+1’), έφεραν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το τριφύλλι να προηγείται με 2-0 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διούδης σταμάτησε με τα πόδια τετ α τετ με τον Τσιλούλη (59’) και ο Μαλέρμπ απέκρουσε πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (62’) αλλά το γκολ του κορυφαίου Ινσούα στο 65’ απλοποίησε τα πράγματα για το τριφύλλι που έφτασε στην πιο εύκολη φετινή του νίκη.

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης τα πήγε καλά, δεδομένου ότι το ματς τον βοήθησε. Ορθώς έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Ζαχίντ (70’ Κολοβός), Μπουζούκης (73’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (73’ Καμπετσής).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κιάκος, Τσιλούλης, Παπανικολάου (83’ Γρίβας), Μασούρας (24’ Παπαγεωργίου), Δούμτσιος (57’ Μιλόγεβιτς).