Σπουδαία νίκη το Μαρούσι 93-88 στο Λαύριο

Ξέφυγε από την ουραγό Καρδίτσα η ομάδα των βορείων προαστίων

Το Μαρούσι πέρασε με σκορ 93-88 από τη «δύσβατη» έδρα του Λαυρίου και πήρε τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν, η οποία μπορεί να αποβεί κομβική στη μάχη της παραμονής, καθώς ξέφυγε 2 νίκες μακριά από την ουραγό Καρδίτσα!
Η αναμέτρηση ήταν υψηλού σκορ και θεάματος και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την εμπειρία των Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Χάρη Γιαννόπουλου να δίνει στο Μαρούσι την οριακή επικράτηση στις λεπτομέρειες. Από την άλλη, το Λαύριο έδειξε γι’ ακόμη ένα ματς ανταγωνιστικό πρόσωπο, κι έπεσε στο 3-3.
Για τους νικητές 24 πόντους είχε ο Αϊζάια Μπρίσκο, όμως το ματς «καθάρισαν» οι Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα, που είχαν από 18 πόντους έκαστος. Καλή εμφάνιση έκανε για τους νικητές και ο Σακούρ Τζούστον με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς Λαυρίου, απίθανη εμφάνιση με 29 πόντους (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα) έκανε ο Μάρκους Θόρντον, ενώ 17 είχε ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους και 15 μαζί με 11 ριμπάουντ ο Καλίντ Μουρ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93