Σπουδαία νίκη του Μακεδονικού 1-2 στη Βέροια

Σημαντική νίκη για τον Μακεδονικό απέναντι στη Βέροια για τη Super League 2, με την ομάδα της Νεάπολης να φτάνει στη νίκη 1-2.

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά «αναγνωριστικού» χαρακτήρα για τις δυο ομάδες στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Στο 13΄ ο Τσουκάνης ανέλαβε την εκτέλεση κόρνερ, ο Σαραγιώτης έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου που έκανε κακή έξοδο, με τον Λεωνιδόπουλο στη συνέχεια να παίρνει το «ριμπάουντ» για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Με τα λεπτά να «κυλάνε» η Βέροια έδειχνε να παίρνει τα «πάνω» της ανεβάζοντας ρυθμό, ενώ έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση στο 34ο λεπτό όταν ο Μπελεβώνης με εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο αφήνοντας τον χορτάρι, με τον Γουναρίδη ωστόσο να απομακρύνει εντυπωσιακά το σουτ του.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Μπελεβώνης ήρθε να «διορθώσει» πέντε λεπτά αργότερα στο 39΄ ο Ορφανίδης, όταν υποδέχθηκε όμορφα μια μακρινή μπαλιά, πάτησε περιοχή, σύγκλινε προς τα μέσα, «γράφοντας» το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου με συρτό σουτ στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες «φύλαγαν» τα νώτα τους, προσπαθώντας να βρουν την κατάλληλη στιγμή για να επιχειρήσουν να επιτεθούν.

Δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες μέχρι και το 67ο λεπτό, όπου ο Μπουόλι έφυγε επικίνδυνα στην αντεπίθεση από τα αριστερά, όμως η σέντρα του Καμερουνέζου δεν ήταν καλή περνώντας άουτ παρά την καλή κίνηση του Μπελεβώνη στο δεύτερο δοκάρι που ήταν αμαρκάριστος.

Στο 77΄ ο Τσουκάνης βρέθηκε στην αριστερή πλευρά της άμυνας των γηπεδούχων, απέφυγε όμορφα τον Ντουμάνη σεντράροντας στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Σιμόνι που από κοντά έκανε το 1-2, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι «φιλοξενούμενοι» καρδιοχτύπησαν στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη, δίνοντας την ευκαιρία στη Βέροια να απειλήσει με φάουλ από καλή θέση στην τελευταία φάση του ματς, με την εκτέλεση ωστόσο να μη βρίσκει εστία.

Ο Μακεδονικός έφτασε στην τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, την ίδια ώρα που η Βέροια έμεινε στην ένατη θέση με δέκα πόντους.