Στα χέρια της ΑΕΚ το τρόπαιο του EHF European Cup

Η ΑΕΚ επικράτησε για δεύτερη φορά της Ίσταντς 24-20 και κατέκτησε το EHF European Cup! Ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος για την Ένωση.

Στη Χαλκίδα με… προίκα το 30-26 της Παρασκευής η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στους Σουηδούς. Η ΑΕΚ πήρε το δεύτερο τρόπαιο στο ανδρικό ελληνικό χάντμπολ, μετά το Challenge Cup που κατέκτησε το 2012 ο Διομήδης Άργους με προπονητή τον νυν «αρχιτέκτονα» του «δικεφάλου», Δημήτρη Δημητρούλια.

Ο κόσμος της Κυπελλούχου Ελλάδος -η οποία πλέον στοχεύει στο τρεμπλ- έδωσε βροντερό «παρών» στο κλειστό, ωθώντας τους παίκτες της ομάδας του στην ευρωκούπα. Απίθανη εμφάνιση από τον Μπάουερ, ο οποίος ήταν «κέρβερος» στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία στην αναμέτρηση. Εξ αρχής άρχισε να συντηρεί ένα προβάδισμα δύο τερμάτων με κορυφαίο παίκτη της τον Μυλωνά . Ο άσος της «Ένωσης» ήταν εκείνος, ο οποίος πέτυχε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του και την οδήγησε για πρώτη φορά στο +3 (5-8).

Ωστόσο, ο Νίγκρεν βρισκόταν σε εκπληκτική βραδιά (πέντε γκολ στο πρώτο μέρος)από πλευράς Ίσταντς, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να δώσει και «κεφάλι» στο σκορ (11-10) στους Σουηδούς. Με τον Πέντερσεν να ισοφαρίζει για το 11-11, που ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς γκολ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με την Ίσταντς -η οποία αγωνιζόταν χωρίς τερματοφύλακα στις επιθέσεις της- να προηγείται 12-11 με το Χάλμπακ. Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, δεν άφησαν τους, τυπικά γηπεδούχους, να ξεφύγουν χάρη στις δύο εκτελέσεις πέναλτι του Δομπρή.

Οι δύο ομάδες το πήγαιναν γκολ-γκολ (15-15) με τους Καλόμοιρο και Κεδέρη να πετυχαίνουν τρομερά τέρματα, για να φέρουν εκ νέου στο +2 τον «δικέφαλο» και τον Μυλωνά να γράφει το 16-19. Κάπου εκεί τελείωσε και η υπόθεση κατάκτησης με την ΑΕΚ να φτάνει μέχρι και το +6 (16-22) χάρη στην… οργιαστική εμφάνιση του Μπάουερ, για το τελικό 20-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-4, 5-7, 8-9, 9-10, 11-11 (ημίχ.), 13-12, 14-14, 15-16, 16-19, 18-22, 20-24.