Στεγνό καθάρισμα ο Γκορτσίλας στον Παναθηναϊκό 2-2 με Αστέρα και αντίο Ευρώπη

Στεγνό καθάρισμα έκανε ο Γκορτσίλας απ’ τη Θεσσαλονίκη στον Παναθηναϊκό και με πέναλτι «ανακάλυψη» με το οποίο ο Αστέρας Τρίπολης έκανε το 1-2, ουσιαστικά στέρησε από το «τριφύλλι» τις ελπίδες για Ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς το 2-2 της Λεωφόρου ήταν καταδικαστικό.

Ο Παναθηναϊκός, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ανταπέδωσε με τον Χατζηγιοβάννη, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στο νικητήριο γκολ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των play-offs της Super League 1, καθώς είχε δύο δοκάρια.

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης στη σεζόν, αλλά η… κρισιμότερη στην προσπάθεια που κάνει για μια θέση στην Ευρώπη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που θέλησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει το πρώτο αξιόλογο σουτ της αναμέτρησης στο 7’, όχι όμως και το 1-0. Το γκολ ήλθε για τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Διούδη, τρία λεπτά αργότερα…

Από εκτέλεση κόρνερ που παραχώρησε αναίτια ο Χουάνκαρ και σε δεύτερο χρόνο μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Ενγκμπακοτό έχασε τον Κώτσιρα, εκείνος σέντραρε από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο ξεχασμένος από… όλους Σουάρεθ έκανε το 0-1, με κεφαλιά!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν για πρώτη φορά στα φετινά play-offs πίσω στο σκορ αλλά πήραν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση, παίζοντας κυρίως από τα άκρα με τους Ενγκμπακοτό και Χατζηγιοβάνη.

Ο Κονγκολέζος εξτρέμ είχε μια πολύ καλή ενέργεια που δεν μετουσιώθηκε ωστόσο σε γκολ, στο 23’, αφού ο Παπαδόπουλος πρόλαβε την πάσα του στον Μακέντα.

Στο 28΄ σε γέμισμα του Βιγιαφάνιες, ο τερματοφύλακας του Αστέρα δεν εκτίμησε σωστά και ο Χατζηγιοβάνης από κοντά ισοφάρισε σε κενή εστία!

Ο Ενγκμπακοτό είχε μια ακόμα καλή στιγμή, αυτή την φορά με κεφαλιά στο 34’, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, αλλά δέχθηκε και δεύτερη «ψυχρολουσία», στο 38ο λεπτό.

Ο Πούγγουρας έκανε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα πάνω στον Μπαράλες, εκείνος… σωριάστηκε στο έδαφος και ο διαιτητής Γκορτσίλας -παρότι είδε την φάση και μέσω VAR, αφού ο ρέφερι Ευαγγέλου τον κάλεσε για επανεξέταση- τελικά επέμεινε κι υπέδειξε ένα ανύπαρκτο πέναλτι.

Ο Μπαράλες ευστόχησε στην εκτέλεση, με σκαφτό σουτ, νικώντας τον Διούδη και πετυχαίνοντας το 1-2, στο 42΄.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Με ένα πέναλτι, δηλαδή, αυτή την φορά σαφώς πιο «καθαρό».

Ο Σουάρεθ προσπάθησε να διώξει την μπάλα προ του Μακέντα, αυτή όμως βρήκε στο χέρι του, ο Ευαγγέλου φώναξε ξανά τον Γκορτσίλα να δει την φάση στο βίντεο, για να υποδείξει την… εσχάτη των ποινών.

Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νίκησε τον Παπαδόπουλο και ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, στο 53’, στην πρώτη φάση στην επανάληψη!

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε τριπλή αλλαγή, θέλοντας να «φρεσκάρει» την ομάδα του λίγο μετά, αλλά ήταν ξανά ο αντίπαλος εκείνος που είχε την καλύτερη φάση για γκολ..

Από φοβερό «τακουνάκι» του Μακέντα στο 63΄, ο Χουάνκαρ πάτησε περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Λάζλο Μπόλονι πήγε σε αλλαγή προσώπου όχι όμως και φιλοσοφίας ή τακτικής, βάζοντας στιγμές μετά τον Καρλίτος αντί του Μακέντα, ψάχνοντας το 3-2.

Ο Ισπανός θα μπορούσε να δικαιώσει τον προπονητή του, αλλά αντί για το βάθος της εστίας, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου και ενώ προηγουμένως ο Πούγγουρας δεν έκανε καλά την κεφαλιά, στο 72’!

Ο Αστέρας… εμφανίστηκε στο γήπεδο στο 77ο λεπτό, με τον Διούδη να λέει «όχι» στον Τασουλή, που έκανε ωραία ατομική ενέργεια.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν τη νίκη και έγινε… φουλ επιθετικός στο τελευταίο 10λεπτο, με τον Μπόλονι να ρίχνει στο ματς τους Σανκαρέ-Αϊτόρ.

Όπως ο Καρλίτος, έτσι και ο Σανκαρέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας, σουτάροντας μέσα από το ύψος του πέναλτι, στο 90’!

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας (81’ Σανκαρέ), Χουάνκαρ, Νιάς, Βιγιαφάνιες, Αλεξανδρόπουλος (81’ Αϊτόρ), Ενγκμπακοτό (73’ Καμπετσής), Μακέντα (66’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (90’+4’ Γκαρθία), Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τίλικα (80’ Κρεσπί), Ριέρα (57’ Γκόμεζ), Σίτο (57’ Αλί Μπαμπά) Μπαράλες (56’ Τζίμας).