Στεργίδης, Στεφανάκος «χάρισαν» τη νίκη στην Καλαμάτα (video)

Η «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε του Ιωνικού με 1-0, για την 4η αγωνιστική της Football League

Μια «φτωχή» σε σκορ αλλά εξίσου βαθμοφόρα νίκη πανηγύρισε σήμερα (19/10) η Καλαμάτα. Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 4ης αγωνιστικής στη Football League, επικράτησε του Ιωνικού με 1-0 και διατηρήθηκε αήττητη αλλά και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και δημιούργησαν περισσότερες προϋποθέσεις να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.

Η «Μαύρη Θύελλα» το έκανε στο 57ο λεπτό με τον Στεργίδη. Ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το διπλό λάθος των Γκούφα, Κουρεντίνη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας.

Το 1-0 δεν άλλαξε ως το τελικό τριπλό σφύριγμα του διαιτητή γιατί όσες φορές βρέθηκαν σε θέση βολής οι παίκτες της γηπεδούχου και του φιλοξενούμενου είχαν λανθασμένες επιλογές την κρίσιμη στιγμή.

Επιπλέον, όσες φορές χρειάστηκε, ο Στεφανάκος «κράτησε» τη νίκη με καίριες επεμβάσεις.

Η Καλαμάτα (με τρεις νίκες και μια ισοπαλία) έχει 10 βαθμούς και περιμένει να δει τι θα κάνουν αύριο (20/10) η Βέροια στην Καβάλα και η Ιεράπετρα με τον Διαγόρα που έχουν από 7 πόντους.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Μάκος, Ιντζίδης, Τσουβαλτσίδης (78’ Τσιβεκελίδης), Γαλούπης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης (66’ Δήμος), Οσμάναγκιτς, Βουκμίροβιτς, Στεργίδης, Ράκιτς (81’ Αλεξόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Γκούφας, Παπατζίκος (45’ Μακρίδης), Ιωάννου, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Καλλέργης, Ντάγκρας (70’ Καλογέρης), Κρητικός.