Στον ένα βαθμό από τα μπαράζ ανόδου η Παναχαϊκή (video)

Με τέρμα του Πολίμου δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου (χρονικά) αγώνα της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της  Football League, ο σύλλογος της Αχαϊας επικράτησε στην Άρτα της ΑΕ Καραϊσκάκης με 1-0 και προσωρινά μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από τον δεύτερο της βαθμολογίας Απόλλωνα Λάρισας ο οποίος παίζει αύριο (10/3) στα Σπάτα.

Θυμίζουμε ότι η κατάληψη της δεύτερης θέσης σημαίνει συμμετοχή σε μπαράζ ανόδου με τον13ο της Super League.

Παράλληλα οι Πατρινοί συνεχίζουν αήττητοι για 9η συνεχόμενη αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και στο 18′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-1. Συγκεκριμένα, ο Ελευθεριάδης έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα.

Τελικά το πολυπόθητο διπλό… ήρθε στο 88′ όταν ο Πολίμος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση δύο φορές, αλλά αστόχησαν από πλεονεκτική θέση και τις δύο.

Οι συνθέσεις:

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παντίδος, Καπίας, Παναγιώτου, Μασούρας, Χούσος, Βουκμίροβιτς, Καψάλης (69′ Μπαντέ), Γυφτοκώστας (57′ Σεράνο), Τζιώρας (83′ Ροντρίγκες).

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Σταμόπουλος, Παπατόλιος (65′ Μαυριάς), Φουρλάνος (83′ Μοσνί), Κολ, Ελευθεριάδης (60′ Κυνηγόπουλος), Μπαστακός, Κόβασετς.