STOP από Αστέρα!

Τέλος στο ευρύ νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο έβαλε ο Αστέρας Τρίπολης το μεσημέρι της Κυριακής (4/3), επικρατώντας 3-2 του «δικέφαλου» του βορρά σε μία αναμέτρηση με συγκλονιστικό φινάλε!

Οι Αρκάδες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 18′, με τον Τόσνο να πασάρει στον Κυριακόπουλο, ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0. Ανοικτό παιχνίδι στη συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην ισοφάριση στο 37′ με προβολή του Κάμπος έπειτα από γύρισμα του Μακ.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Τόνσο στο 53′. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρίτο γκολ στο 75′, με τον Ντούντου να επιχειρεί το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 78′ ακυρώθηκε σωστά το γκολ που σημείωσε ο Βαρέλα γιατί ο Μαουρίσιο που βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στον σκόρερ, ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ έψαξε την ισοφάριση και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πρίγιοβιτς από τον Ιγκλέσιες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Αθανασιάδη και ισοφάρισε σε 2-2. Όμως στο 98′ ο Αστέρας έφυγε στην αντεπίθεση και ο Ιγκλέσιας λυτρώθηκε για το πέναλτι που έκανε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη και χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη 3-2 στους Αρκάδες.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (46′ Κώτσιρας), Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Κυριακόπουλος (67′ Ντούντου), Τόνσο, Μανιάς (84′ Καλτσάς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (69′ Αζεβέδο), Κάμπος (83′ Κουλούρης), Μακ (57′ Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.