Συγκίνηση στο Παγκόσμιο στίβου: Τερμάτισαν τελευταίοι, νίκησαν στην αλληλεγγύη (video)

Το μεγαλείου του αθλητισμού έδειξαν δύο αθλητές στην πρώτη μέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου στη Ντόχα. Σε προκριματικό αγώνα των 5.000 μέτρων έβγαλαν στον απόλυτο βαθμό το αθλητικό πνεύμα και παρότι τερμάτισαν τελευταίοι… κέρδισαν σίγουρα μετάλλιο στην αλληλεγγύη και δίκαια αποθεώθηκαν.

Οι θεατές σηκώθηκαν όρθιοι όταν ο Μπράιμα Σούνκαρ Νταμπό από τη Γουινέα, που είδε τον συναθλητή του Τζόναθαν Μπάσμπι από την Αρούμπα να χάνει τις δυνάμεις του, έσπευσε να τον βοηθήσει.

Αμέσως στάθηκε δίπλα του, τον πήρε αγκαλιά και του έδωσε ώθηση για να τερματίσουν μαζί στην κούρσα. Μάλιστα, ο Μπράιμα Σούνκαρ Νταμπό σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα, τόνισε ότι όποιος και αν ήταν στη θέση του θα έκανε το ίδιο.

Συγκλονιστική ήταν πάντως και η στιγμή αμέσως μετά τον τερματισμό, όταν ο Μπάσμπι, εξουθενωμένος, σταμάτησε το χρονόμετρό του για να δει τον χρόνο που έκανε.

Στο αγώνισμα των 5000 μέτρων ο Τζόναθαν Μπάσμπι (Αρούμπα) ένιωσε ενοχλήσεις λίγο πριν το τέλος της διαδρομής και ο συναθλητής του Μπραΐμα Σουντάρ Νταμπό (Γουϊνέα Μπισάο), τον βοήθησε να φτάσει στην γραμμή του τερματισμού.