Συγκλονιστική ανατροπή η Καβάλα 2-1 την Καλαμάτα

Η Καβάλα, με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 σε 2-1 κόντρα στην Καλαμάτα για την 8η αγωνιστική της Football League και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, βυθίζοντας την Καλαμάτα ακόμη περισσότερο, καθώς πλέον μετράει τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα. Η «Μαύρη Θύελλα» κρατούσε τη νίκη στα χέρια της ως το 78ο λεπτό, με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να κάνει το… θαύμα στο φινάλε και ας έπαιζε με δέκα παίκτες από το 40΄ λόγω αποβολής του Παπαστεριανού. Φοβερό γκολ στο 88’ για τους «Αργοναύτες» με τον Μαρκόπουλο να γράφει το 2-1 με ανάποδο ψαλίδι.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γ. Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης (79’ Καθάριος), Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ (66’ Μαρκόπουλος), Ορφανίδης (46’ Στίκας), Κουτσούμπας, Β. Παπαδόπουλος, Χαντί

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτζίδης (67’ Γκελκέρια), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης, Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Καζβιρόπουλος, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης (72’ λ.τρ. Οσμάναγκιτς), Αλεξόπουλος (84’ Τζόκιτς)

Στην κορυφή της βαθμολογίας στην Football League, η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Διαγόρα. Η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, αλλά είχε τον τρόπο στο φινάλε να πάρει το ματς και να διευρύνει το νικηφόρο σερί που της διατηρεί στην κορυφή. Ο Βλαχοπήτρος στο 88’ και ο Κρητικός στο 90’ τα γκολ της νίκης.

Μαζί στην πρώτη θέση και τα Τρίκαλα που χτίζουν εκ νέου σερί, αφού πήραν τη νίκη με 2-1 κόντρα στο Αιγάλεω και έφτασαν στους 16 βαθμούς.

οι Θεσσαλοί ευτύχησαν με το… καλημέρα να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 1ο λεπτό ο Σανδραβέλης ανατράπηκε εντός περιοχής, το πέναλτι καταλογίστηκε και ο Λώττας ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Το 2-0 έγινε στο 57ο λεπτό, όταν ο Σταματής με ωραία κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Λώττα.

Το Αιγάλεω μείωσε στο 88′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροτζέριο Μάρτινς, παράβαση που καταλογίστηκε για ανατροπή του Συρεγγέλα από τον Τεγούση.

TΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος (81′ Βέρτζος), Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής (71′ Παπαγεωργίου), Πελάεθ (78′ Τσίπρας), Λώττας.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης, Γκότοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου, Σταματάκης (62′ Συρεγγέλας), Τσαφταρίδης (55′ Mπαξεβάνου), Ροτζέριο Μάρτινς, Τσιλιγκίρης, Πετρόπουλος (68′ Χατζηιωαννίδης).