Τα χαστούκια της Ευρώπης στον Άρη

Sports Παρασκήνια

Τα χαστούκια της Ευρώπης είναι αυτά που έχουν αμαυρώσει την εικόνα του Άρη, καθώς ήλθαν από μικρότερου βεληνεκούς ομάδες. Το περασμένο καλοκαίρι ήλθε ο τρίτος διαδοχικός αποκλεισμός (σε προκριματική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, τούτη τη φορά στο Conference League) από μια ομάδα κατώτερη. Ίσως οι «κίτρινοι» υπερεκτίμησαν καταστάσεις, όπως είχαν πράξει στην προηγούμενη διετία, ίσως πάλι ο οργανισμός να μη λειτούργησε προς την κατεύθυνση της δημιουργίας συνθηκών που θα οδηγούσαν στην ευρωπαϊκή πορεία.

Οι ηχηρές μεταγραφές εξάλλου έγιναν μετά από εκείνον τον αποκλεισμό από την Αστάνα στις αρχές του Αυγούστου. Ο Άρης είχε βγάλει τα μάτια του στον πρώτο αγώνα στο Καζακστάν και, αντί να φύγει θριαμβευτής και στρογγυλοκαθισμένος σε αναπαυτικό μαξιλαράκι, γνώρισε την ήττα 2-0.

Στον δεύτερο αγώνα στη Θεσσαλονίκη επιβεβαίωσε ότι ήταν στο χέρι του η πρόκριση, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά, όπως είχε γίνει και με τη νορβηγική Μόλντε δύο χρόνια πριν, δέχθηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Με το 2-1 έπεσαν οι τίτλοι τέλους και χάθηκε η πρόκριση.