Τα ντέρμπι που έμειναν αξέχαστα

Οι «μάχες» Ολυμπιακού-ΑΕΚ που συγκλόνισαν. Από την τραγωδία της θύρας 7, στα τέσσερα του Ριβάλντο, οι διακοπές και τα… εμφράγματα

Οι μάχες Ολυμπιακού-ΑΕΚ είχαν πάντα ιδιαίτερο χαρακτήρα. Σε όποια κατάσταση και αν είναι οι δύο ομάδες, στο παρελθόν έχουν δημιουργηθεί τέτοιες ανατροπές που αναδεικνύουν τον χαρακτήρα των ντέρμπι και πόσο βαριές είναι οι φανέλες των δύο συλλόγων.

Τα ντέρμπι πάντα προσέφεραν συγκινήσεις. Ωστόσο κάποια απ’ αυτά παραμένουν αξέχαστα…

Η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» ήταν το 6-0 που σημειώθηκε δύο φορές, μία το 1981 και άλλη μία 30 χρόνια αργότερα, το 2011. Από την άλλη, η μεγαλύτερη νίκη της ΑΕΚ είχε σημειωθεί το 1978 σε ματς Κυπέλλου όπου επικράτησε με 6-1.

Οι αναμετρήσεις των δύο ομάδων χαρακτηρίζονται από το πάθος, τα γκολ και την αγωνία, ωστόσο δεν λείπουν τα επεισόδια, οι διακοπές και οι εντάσεις.

Κάποια απ’ αυτά τα ντέρμπι θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στη μνήμη των φιλάθλων. Τα χαρακτηριστικότερα:

1977-78: Η ιστορική νίκη της ΑΕΚ

Έχοντας το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 1977-78 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στη Φιλαδέλφεια στις 17 Μαΐου σε αγώνα νοκ-άουτ για το Κύπελλο, επιδιώκοντας να κατακτήσει το νταμπλ. Το γήπεδο κατάμεστο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» παγώνουν νωρίς-νωρίς την ατμόσφαιρα με γκολ του Σπενς στο 13ο λεπτό.

Το τέρμα αυτό ξύπνησε την ΑΕΚ που δεν κατάφερε απλά να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό. Δύο λεπτά χρειάστηκε ο Μπάγεβιτς για να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 19΄ ο Μαύρος έδωσε το προβάδισμα στην «Ένωση». Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει ακόμη ένα τέρμα με τον Τάσο. Μια από τα ίδια και στο δεύτερο μέρος. Το γήπεδο κατηφόριζε και η ΑΕΚ πέτυχε άλλα τρία γκολ. Ο Νικολούδης από φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ δύο τέρματα του κορυφαίου στο ματς, Μαύρου, έγραψαν το τελικό 6-1.

Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν το Κύπελλο επικρατώντας στον τελικό του ΠΑΟΚ με 2-0, πετυχαίνοντας το νταμπλ.

1980-81: Η τραγωδία της Θύρας 7

Εκατομμύρια Έλληνες φίλαθλοι περίμεναν εναγωνίως το μεγάλο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ στο γήπεδο «Καραϊσκάκης». Οι εφημερίδες μιλούσαν για τη «μητέρα των μαχών», ενώ η ατμόσφαιρα από νωρίς το πρωί της Κυριακής (8/2) στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου θύμιζε γιορτή. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο και οι παίκτες του Ολυμπιακού κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Οι Γαλάκος με χατ-τρικ, ο Κουσουλάκης, ο Ορφανός και ο Βαμβακούλας δίνουν απέραντη χαρά στους οπαδούς τους, «σκορπίζοντας» την ΑΕΚ με 6-0!

Το πλήθος παραληρεί και θέλει να τρέξει προς τα είδωλά του. Οι περισσότεροι οπαδοί που βρίσκονται στη Θύρα 7 έτρεξαν ώστε να φτάσουν στη Θύρα 1. Και κάπου εκεί ξεκίνησε η τραγωδία. Ένας εκ των φιλάθλων γλιστράει και κυλάει στα σκαλιά, φτάνοντας μπροστά από την πόρτα. Αυτή, κλειστή για μερικούς, μισόκλειστη για άλλους, εμπόδιζε την αποσυμφόρηση του χώρου. Κατεβαίνοντας οι φίλαθλοι, ο ένας πέφτει πάνω στον άλλο, αφού δεν μπορούσαν να δουν τι συμβαίνει μπροστά τους. Επικρατεί συνωστισμός και ασφυξία.

Οι φίλαθλοι πέφτουν και καταπλακώνονται μεταξύ τους και η τραγωδία παίρνει σάρκα και οστά. Οι αστυνομικοί ξεριζώνουν την πόρτα για να βγουν όσοι μπορούν. Δεκαεννιά άτομα δεν τα κατάφεραν, καθώς είχαν ήδη χάσει τη ζωή τους. Λίγο αργότερα ένα ακόμη άτομο άφησε την τελευταία του πνοή στο «Τζάνειο» νοσοκομείο του Πειραιά, ενώ έξι μήνες αργότερα προστίθεται κι άλλος στη μοιραία λίστα, καθώς δεν ξύπνησε από το κώμα στο οποίο έπεσε. Ήταν η πιο μαύρη ημέρα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

1990-91: Επεισόδια και διακοπή

Στις 13 Ιανουαρίου του 1991 η «Ένωση» υποδεχόταν τους «ερυθρόλευκους» στη Φιλαδέλφεια, με την κατάσταση να μυρίζει «μπαρούτι» από νωρίς. Οπαδοί των δύο ομάδων συγκρούστηκαν στους δρόμους γύρω από το γήπεδο, με αποτέλεσμα ένα 16χρονο παιδί, ο Γιώργος Παναγιώτου, οπαδός του Ολυμπιακού να χάσει τη ζωή του από φωτοβολίδα.

Το παιχνίδι τελικά άρχισε, όμως δεν τελείωσε ποτέ. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τα γκολ του Τσιαντάκη (6΄) και Τσαλουχίδη (54΄), ενώ για την ΑΕΚ που αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μανωλά, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γεωργιάδης (13΄). Στο 82ο λεπτό πέφτει ένα δακρυγόνο στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας την ατμόσφαιρα αποπνικτική. Άλλοι ισχυρίζονται πως έπεσε από την αστυνομία κι άλλοι από τη Σκεπαστή. Ο διαιτητής Ζακεστίδης αναγκάζεται να διακόψει την αναμέτρηση, ο κόσμος εισβάλει στο γήπεδο και επικρατεί χάος. Ο πρόεδρος της ΑΕΚ Στράτος Γιδόπουλος κατηγορεί την αστυνομία, ενώ ο Αργύρης Σαλιαρέλης, πρόεδρος του Ολυμπιακού, μιλά για προβοκάτσια.

Τελικά το παιχνίδι έγινε από την αρχή (11 εναντίον 11) στη Ρόδο στις 6 Φεβρουαρίου 1991 και η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπατίστα στο 90΄.

1996-97: Η επιστροφή του Μπάγεβιτς

Ίδια ημέρα με το επεισοδιακό ματς του 1991 έμελλε να διεξαχθεί και το ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού για τη σεζόν 1996-97. Ένα ντέρμπι όμως διαφορετικό, καθώς σημαδεύτηκε από την επιστροφή του Ντούσαν Μπάγεβιτς στη Νέα Φιλαδέλφεια, αυτή τη φορά ως κόουτς στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Ο Σερβοέλληνας τεχνικός αποτελεί στόχο των οπαδών της «Ένωσης». Ένα πανό με πολύ σκληρές φράσεις είχε αναρτηθεί στις κερκίδες, ενώ δεν δίστασαν να κρεμάσουν και ψεύτικα πεντοχίλιαρα, ως απάντηση στην κίνησή του να αφήσει την ομάδα τους για τους «ερυθρόλευκους». Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ κερδίζει με 2-0 χάρη σε γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη στο 43ο λεπτό και του Χρήστου Κωστή στο 67΄.

2001-02: Ο αγώνας που έκρινε το πρωτάθλημα

Δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε έναν αγώνα που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονταν μόνο νίκη, ενώ η «Ένωση» ήταν ικανοποιημένη –υπό προϋποθέσεις– ακόμα και με την ισοπαλία. Οι «κιτρινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα, τον οποίο είχε ανατρέψει ο Στέλιος Γιαννακόπουλος ένα λεπτό νωρίτερα. Δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Αλέξης Αλεξανδρής θα φέρει το ματς στα ίσα με ένα υπέροχο γυριστό, ύστερα από σέντρα του Χρήστου Πατσατζόγλου.

Ο μέσος του Ολυμπιακού στο 52΄ από δημιουργός θα γίνει εκτελεστής και με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από αδράνεια των αμυντικών της ΑΕΚ, θα δώσει το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 2-1. Στο 58΄, ο Αλεξανδρής θα εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία των Χιώτη και Φερούζεμ και θα τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέβασε απόδοση και κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα στο 76ο λεπτό. Το πέναλτι είχε κερδίσει νωρίτερα ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης από ανατροπή του Γεωργίου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού, κάνοντας το 4-2, ενώ το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με τον Βασίλη Λάκη σε 4-3 στο 94.

2007-08: Η απάντηση του Ριβάλντο

Με άγριες διαθέσεις περίμενε ο Ριβάλντο τον Ολυμπιακό στο πρώτο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ που ο Βραζιλιάνος φορούσε τη φανέλα της ΑΕΚ. Το πρώτο ημίχρονο βγήκε από τα καλύτερα ποδοσφαιρικά όνειρα των οπαδών της «Ένωσης».

Ειδικά το πρώτο τέταρτο εξελίχθηκε σε ΑΕΚ…show. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έβαλε φωτιά στο γήπεδο με το πρώτο γκολ στο 9΄ (σέντρα Εντίνιο, κεφαλιά Μπλάνκο) και πριν καλά-καλά καταλαγιάσει ο ενθουσιασμός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 13΄, όταν ο Εντίνιο εκμεταλλεύτηκε την πάσα ακριβείας του Ριβάλντο.

Στο 32΄ ο Λυμπερόπουλος με ένα ασύλληπτης ομορφιάς τέρμα έγραψε το 3-0. Αφού ζύγισε το πόδι του, εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Νικοπολίδη. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ριβάλντο έδωσε κάθετη πάσα «πάρε-βάλε» στον Καφέ, ο οποίος τελείωσε όμορφα με πλασέ τη φάση για το 4-0 και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του Ριβάλντο με τα 4 δάχτυλα μετά τη λήξη του αγώνα έχει μείνει ως σήμα κατατεθέν εκείνης της βραδιάς.

2008-09: Ο τελικός των τελικών

Θεωρείται ο καλύτερος τελικός Κυπέλλου όλων των εποχών. Σε ένα ματς για γερά νεύρα, με απίστευτες συγκινήσεις, ανατροπές, κοντράστ συναισθημάτων, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κατακτήσει το Κύπελλο στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι μετά από 34(!) εκτελέσεις. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πριν συμπληρωθεί 10λεπτο προηγήθηκε με 2-0, με σκόρερ των δύο τερμάτων τον Ίσμαελ Μπλάνκο. Ο Ολυμπιακός, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μείωσε το σκορ με τον νεοεισελθόντα Ματ Ντάρμπισιρ.

Στο 70ο λεπτό ο Ντουντού Σεαρένσε, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Ο Ολυμπιακός πίεσε για την ολική ανατροπή, αλλά ο Σεμπάστιαν Σάχα απέκρουσε τα σουτ των Ντάρμπισιρ και Τζόρτζεβιτς. Στο 90ό λεπτό ο Νάτσο Σκόκο ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της βραδιάς! Πήρε την ασίστ από… πλάγιο του Ζεράλδο, απέφυγε με έξοχο τρόπο Παπαδόπουλο και Άντζα και πλάσαρε υποδειγματικά τον Αντώνη Νικοπολίδη, κάνοντας το 3-2!

Όλα έδειχναν ότι ο τελικός είχε κριθεί, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάρμπισιρ με κοντινή κεφαλιά (από κεφαλιά πάσα του Ντιόγο) ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Γκαλέτι στο 102΄ από έξοχη πάσα του Τζόρτζεβιτς βρήκε κενό χώρο και πέτυχε το 4-3. Ο Αργεντινός το πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα και αυτό του στοίχισε τη δεύτερη κάρτα, με συνέπεια να αποβληθεί. Στο τελευταίο τέταρτο της παράτασης ο Ολυμπιακός έπαιξε με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και o Aβραάμ Παπαδόπουλος με δεύτερη κίτρινη.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα και ισοφάρισε στο 107΄ με καταπληκτικό πλασέ από αριστερά του Σκόκο στην κλειστή γωνία του Νικοπολίδη κι ενώ όλοι περίμεναν να κάνει σέντρα. Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, ύστερα από 34 εκτελέσεις, ο Αντώνης Νικοπολίδης χάρισε τον τίτλο στους «ερυθρόλευκους» με 15-14, έχοντας αποκρούσει πρώτα το πέναλτι του Πελετιέρι.

2010-11: «Εξάρα» 30 χρόνια μετά την τραγωδία

Τριάντα χρόνια μετά το «αιματοβαμμένο» ματς της σεζόν 1980-81, ο Ολυμπιακός γιόρτασε την κατάκτηση του 38ου τίτλου του με νέα «εξάρα», κόντρα στην ΑΕΚ στο Φάληρο. Ο πιο καταιγιστικός Ολυμπιακός του πρωταθλήματος βρήκε απέναντί του ένα συνονθύλευμα παικτών που αποτελούσαν την «Ένωση» και μέσα σε 20 λεπτά είχε φροντίσει να στολίσει την τούρτα που θα γιόρταζε την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ράφικ Τζιμπούρ άνοιξε τον χορό των γκολ μόλις στο 2ο λεπτό για να το μιμηθεί ο Όλαφ Μέλμπεργκ πέντε λεπτά αργότερα και να έρθει ο Νταβίντ Φουστέρ στο 20΄ προκειμένου να συμπληρώσει την «ερυθρόλευκη τριλογία» του πρώτου ημιχρόνου.

Το πάρτι όμως είχε και συνέχεια. Και το σύνθημα το έδωσε και πάλι ο Ράφικ Τζεμπούρ με το υπέροχο γκολ που πέτυχε, κάνοντας τα πάντα μόνος του στο 61ο λεπτό.

Ακολούθησε ένα ακόμη καυτό «ερυθρόλευκο» δεκάλεπτο, όπου έφερε ακόμη δύο γκολ για τον Ολυμπιακό, το 5-0 με τη σφραγίδα του Κέβιν Μιραλάς και το 6-0 με τον Χολέμπας να ανοίγει λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.

2013-14: Το γκολ που ξεσήκωσε αντιδράσεις

Στις 11 Μαρτίου του 2014, ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στον επαναληπτικό των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ από χιλιάδες «Ενωσίτες». Στο πρώτο ματς στο «Καραϊσκάκης» η ΑΕΚ είχε αποσπάσει ισοπαλία (1-1), οπότε η πρόκριση παίχτηκε στα ίσια. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο θύμιζε γιορτή, καθώς η δίψα του κόσμου ήταν τεράστια. Ήταν άλλωστε το πρώτο ντέρμπι της νέας εποχής για την «Ένωση».

Το 0-0 παραμένει για 89 λεπτά. Ένα σκορ που βόλευε τους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα. Ωστόσο η «λύτρωση» για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε με ένα γκολ από τον Χάρα. Ο Αφελάι έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Φορτούνης με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Χάρα στη μικρή περιοχή, κι αυτός με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.

Το γκολ ξεσήκωσε αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή του αγώνα, για χέρι του παίκτη του Ολυμπιακού. Μετά το 0-1, φίλοι της ΑΕΚ πέταξαν αντικείμενα στους «ερυθρόλευκους», ενώ κάποιοι εξ αυτών εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας τη διακοπή του αγώνα.

Η μάχη που ένωσε ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Ήταν 13 Οκτωβρίου 1968, όταν ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ΑΕΚ σε φιλικό για να μαζευτούν χρήματα για τον «ερυθρόλευκο» επιθετικό Αριστείδη Παπάζογλου που είχε «χτυπηθεί» από καρκίνο.

Δίπλα στις δυο ομάδες στάθηκε αρωγός και ο Παναθηναϊκός. Με ποιον τρόπο; Το «τριφύλλι» ζήτησε από τους φιλάθλους να δώσουν όσο γίνεται μαζικά το «παρών» στο γήπεδο, προκειμένου να συμβάλουν και εκείνοι στην προσπάθεια να μαζευτούν όσο γίνεται περισσότερα χρήματα για τον Παπάζογλου.

Περίπου 9.000 άνθρωποι μαζεύτηκαν σε εκείνο το φιλικό και η εκκαθάριση έδειξε ότι συγκεντρώθηκαν 287.390 δραχμές. Ένα πολύ αξιοσέβαστο ποσό, το οποίο πήγε για τις ανάγκες της θεραπείας του Αριστείδη Παπάζογλου. Το 1967 σε ηλικία 28 ετών διαγνώστηκε με καρκίνο.

Ο τελευταίος του αγώνας με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν στις 13 Αυγούστου 1967 στο Καραϊσκάκη κατά της ΑΕΚ Φαλήρου. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 12-0 και ο Παπάζογλου σημείωσε 3 γκολ. Ήταν τα τελευταία στην καριέρα του. Η ειρωνεία της τύχης είναι ότι «έφυγε» από τη ζωή την πρώτη ώρα της 13ης Αυγούστου 1969. Ακριβώς δύο χρόνια μετά το τελευταίο αγώνα του με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Ήταν μόλις 30 ετών…

Συνολικά αγωνίστηκε 132 φορές στο πρωτάθλημα και πέτυχε 71 γκολ, ενώ άλλα 23 τέρματα σημείωσε σε 18 συμμετοχές στο Κύπελλο. Εκπληκτικό ταλέντο, φοβερός επιθετικός, από τους τοπ της εποχής του, ενώ χρίστηκε και 3 φορές διεθνής, σκοράροντας μια φορά. Μάλιστα, αναδείχτηκε τέσσερις φορές πρώτος σκόρερ της Α΄ Εθνικής.

«Μη με ξεχάσετε»… Αυτή ήταν η τελευταία του επιθυμία.

Έμφραγμα στις καθυστερήσεις

Τα ντέρμπι Ολυμπιακού-ΑΕΚ, προσφέρουν εντάσεις, συγκινήσεις και πολλές φορές κρίνονται στο γκολ. Όταν μάλιστα αυτό δίνει τη νίκη στις… καθυστερήσεις στέλνει στα ουράνια τους οπαδούς της ομάδας.

Η επιτυχία λίγο πριν από το τελικό σφύριγμα δίνει άλλη αίσθηση, ειδικά όταν η χαριστική βολή  έχει αφήσει τάβλα έναν από τους αιώνιους αντιπάλους και «εχθρούς».

Χαρακτηριστικές οι αναμετρήσεις…

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3 (94΄ Τζόρτζεβιτς)

Αν και βρισκόταν πίσω στη βαθμολογία, κουβαλούσε μια αρνητικότατη παράδοση στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε. Αφότου ισοφάρισε με τον Τζιοβάνι, το φάουλ του Τζόρτζεβιτς στις καθυστερήσεις κόντραρε όσο χρειαζόταν για να δώσει καθοριστική νίκη στους Πειραιώτες (αφού κατέκτησαν τον τίτλο εκείνης της σεζόν στην ισοβαθμία).

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2 (95΄ Κατσουράνης)

Δεν έφερε πρωτάθλημα, δεν έφερε κάτι ιδιαίτερο βαθμολογικά, αλλά αυτή η νίκη έφερε σε… παράκρουση τους ΑΕΚτζήδες. Ίσως στην καλύτερη εμφάνιση που έχει κάνει ποτέ εκτός έδρας σε ντέρμπι, η «Ένωση» πατάει τον Ολυμπιακό μέσα στη Ριζούπολη. Χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες στο β΄ ημίχρονο, πριν έρθει ο Κατσουράνης στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων να… ξεράνει τους Πειραιώτες και να τους γκρεμίσει από την κορυφή.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2 (94΄ Γιακουμάκης)

Τίποτα να μην ξανακάνει από ’δώ και πέρα στην καριέρα του, ο Γιώργος Γιακουμάκης θα λατρεύεται πάντα από τους φίλους της ΑΕΚ: Μόνο και μόνο για κείνη τη βραδιά στο «Καραϊσκάκη». Τότε που άφησε… στον τόπο (και εκτός τίτλου) τον Ολυμπιακό, σφράγισε μια επική ανατροπή της «Ένωσης» μέσα σε λίγα λεπτά και της χάρισε τη νίκη που έπαιξε τον σημαντικότερο ρόλο στο ν’ αναδειχθεί πρωταθλήτρια.