Τεσσάρα που έγινε συνήθεια για τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά με θύμα τον Άρη(4-1)

Ο Ελ Κααμπί ξανά πρωταγωνιστής με δυο γκολ που έκαναν το 1-1, 3-1

O Ολυμπιακός διέλυσε τον Άρη 4-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», έχοντας εμφατικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν ν’ ακολουθήσουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φρενήρη ρυθμό και συνέχισαν τις παραγωγικές του εμφανίσεις φθάνοντας σε μια ακόμη ευρεία επικράτηση για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην τέταρτη διαδοχική «τεσσάρα» τους στο φαληρικό γήπεδο, μετά από εκείνες κόντρα σε Κηφισιά, Λαμία και Πανσερραϊκό.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος ήταν εκείνος που με δύο δικά του γκολ στο 63′ και το 70′ έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο, κόβοντας παράλληλα τα «φτερά» του Άρη για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα στο 21′ με αυτογκόλ του Μπράμπετς, για να έρθει ο Πάρδο στο 47′ και να φέρει το ματς στα ίσα, προτού ο Μαροκινός κάνει το 4-1 με τα δύο δικά του γκολ, φτάνοντας έτσι τα 9 με τη φανέλα των «ερυθρόλευκων». Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιόβετιτς στο 84ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, αφήνοντας τον Άρη στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό, με τον Άρη να αρέσκεται στο αμυντικό του πλάνο, δίνοντας χώρους στον αντίπαλο και κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα.

Η πίεση των «ερυθρόλευκων» απέδωσε γρήγορα καρπούς, με την πρώτη καλή στιγμή του ματς να έρχεται μόλις στο 7ο λεπτό. Από λάθος πάσα του Οντουμπάτζο, η μπάλα κατέληξε στον Φορτούνη, εκείνος έσπασε στον Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να σπαταλά τεράστια ευκαιρία από πλεονεκτική θέση μέσα στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης κουβάλησε την μπάλα από τον άξονα προς τα δεξιά, πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Άρη, ο οποίος στην πρώτη του απόπειρα να «ξεμυτίσει» από την περιοχή του το… πλήρωσε.

Συγκεκριμένα, στο 21ο λεπτό και ενώ ο Άρης βρισκόταν στην επίθεση με το σουτ του Ματαρίτα να μπλοκάρει σε αμυντικό, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν ταχύτατα στο ανοικτό γήπεδο, ο Φορτούνης έδωσε στον Μασούρα, με τον Μπράμπετς στην προσπάθειά του να απομακρύνει το γύρισμα να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 του Ολυμπιακού!

Από το 30λεπτο και μετά, οι Θεσσαλονικείς, εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση του Ολυμπιακού, ανέβασαν την έντασή τους και κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο. Στο 39’, ο Όλα Σολμπάκεν απείλησε για τους Πειραιώτες, με το διαγώνιο σουτ του Νορβηγού να φεύγει άουτ. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή του Άρη στο πρώτο μέρος ήρθε στο 41’, με το συρτό σουτ του Ματαρίτα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άκη Μάντζιο να προχωρά στην αντικατάσταση του Οντουμπάτζο, περνώντας στη θέση του τον Πάρδο. Η αλλαγή που αποδείχθηκε «χρυσή» για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 47’, έφεραν το ματς στα ίσα, «παγώνοντας» το «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Κίνι δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά το σουτ του Μορόν, η μπάλα στρώθηκε στον Πάρδο, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1!

Με την ψυχολογία υπέρ του και στα… ύψη και με τον Ολυμπιακό να μην έχει συνέλθει ακόμη από την ψυχρολουσία, ο Άρης έφτασε μια… ανάσα από την ολική ανατροπή. Από κόρνερ των γηπεδούχων, οι «κίτρινοι» έφυγαν ταχύτατα στον αιφνιδιασμό με τον Σουλεϊμάνοφ, εκείνος έδωσε στον Νταρίντα, το σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής να βρίσκει στη ρίζα της αριστερής δοκού του Πασχαλάκη.

Το δοκάρι «αφύπνισε» τον Ολυμπιακό, με τον Μαρτίνεθ να ρίχνει στο ματς τους Ποντένσε και Μασούρα, αλλάζοντας τα «φτερά» του. Στο 57’, ήρθε η πρώτη «ερυθρόλευκη» απειλή στο δεύτερο μέρος, με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Μαροκινός στην προηγούμενη φάση το έκανε στο 62’, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής του Άρη, κάνοντας το 2-1!

Με την εξέδρα να ζεσταίνεται για τα καλά και να μπαίνει στην εξίσωση του ματς, ο Ολυμπιακός βρήκε ένα ακόμη γκολ, λίγα λεπτά αργότερα. «Δράστης» και πάλι ο Μαροκινός, ο οποίος στο 70′ με δύσκολη προβολή στο πρώτο δοκάρι από γύρισμα του Ροντινέι έκανε το 3-1, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους! Ένα γκολ το οποίο έκοψε τα «φτερά» του Άρη για ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να βρίσκει ακόμη ένα γκολ στο 83ο λεπτό, όταν ο Μπιέλ στο ανοικτό γήπεδο, έδωσε την μπάλα Γιόβετιτς, ο οποίος με όμορφο σουτ από τα αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 4-1!

Kαλή η διαιτησία του Σουηδού ρέφερι, Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ, ο οποίος δεν είχε δύσκολες φάσεις να αντιμετωπίσει.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος (79′ Ντόη), Φρέιρε, Κίνι (75′ Ορτέγκα) – Καμαρά, Έσε – Μασούρας (56′ Μπιέλ), Φορτούνης, Σολμπάκεν (56′ Ποντένσε) – Ελ Κααμπί (79′ Γιόβετιτς).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (37′ Βέλεθ), Ματαρίτα – Βερστράτε (86′ Ζουλς), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (72′ Κάρλσον), Οντουμπάτζο (46′ Πέδρο), Μενέντες (72′ Ζαμόρα) – Μορόν.