Τέσσερις κόκκινες κάρτες στον ΑΠΟΕΛ και ο Ουάρντα καθάρισε τον πρόκριση

Τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε η Ανόρθωση, χάρη σε γκολ του Αμρ Ουάρντα, σε ένα ματς όπου ο ΑΠΟΕΛ δέχτηκε τέσσερις κόκκινες κάρτες!

Με επτά παίκτες ολοκλήρωσε το ματς κόντρα στην Ανόρθωση ο ΑΠΟΕΛ, για τον δεύτερο προημιτελικό του κυπέλλου, με την Ανόρθωση να παίρνει τη νίκη με 1-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση, χάρη και στο εκτός έδρας γκολ που είχε στον πρώτο αγώνα (2-1). Η αρχή έγινε στο 7ο λεπτό, όταν ο Νεοκλέους αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, ενώ στο 36′ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας σε δύο κίτρινες που δέχθηκε ο Ντανίλο μέσα σε ένα λεπτό.

Η Ανόρθωση αφού είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα, άνοιξε το σκορ, με τον Ουάρντα να διαμορφώνει το τελικό 1-0 στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε ακόμη δύο κόκκινες, με τον Βινίσιους να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 68΄, ενώ στο 72΄ και ο Σόουζα είδε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 7 παίκτες.