Θρίλερ χωρίς νικητή στο Φάληρο

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο Φάληρο (0-0) γεγονός που σημαίνει ότι οι «πράσινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά τους από τους «ερυθρόλευκους» στους πέντε βαθμούς και υπ΄ αυτή την έννοια έφυγαν με κέρδη από το «Καραϊσκάκη».

Έγινε ένα μέτριο ματς στο πρώτο μέρος και ένα ντέρμπι στο δεύτερο, όπου ο μεν Ολυμπιακός είχε κατοχή και φάσεις για να πάρει το παιχνίδι, αλλά γι άλλη μια φορά έμεινε χωρίς νίκη σε ντέρμπι στη διάρκεια της φετινής σεζόν.

Πάντως, αν μια ομάδα άξιζε τη νίκη ήταν ο Ολυμπιακός. Με τις φάσεις που δημιούργησε είναι απορίας άξιο πως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Κανός. Ο κυνηγός των «ερυθρόλευκων» έχασε γκολ με όλους τους τρόπους, τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο. Ο Μακαμπού με το ξεκίνημα (4΄) είχε δοκάρι και στη συνέχεια ο Ισπανός έχασε γκολ απ αυτά που δεν χάνονται σε πολλές περιπτώσεις. Ο Μίτσελ (που έριξε από την αρχή τον Φορτούνη αφού δεν είχε τον Χάμες) έβαλε στο ματς μόνο επιθετικούς (Βαλμπουενά, Μασούρα, Ελ Αραμπί μέχρι και τον Βρουσάι), αλλά παρά τις ευκαιρίες η ομάδα του δεν βρήκε το πολύτιμο γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν τυχερός που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι «πράσινοι» ήταν παθητικοί στο ματς, κατέβηκαν για να μην χάσουν και προσπάθησαν με τις αντεπιθέσεις να κάνουν την ζημιά στον Ολυμπιακό. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιοβάνοβιτς φρέσκαρε την ομάδα του με αλλαγές διότι έβλεπε ότι με τις ευκαιρίες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν θέμα χρόνου να δεχτεί γκολ η ομάδα του και παραλίγο να «έκλεβε» τι «διπλό» σε μια μεγάλη ευκαιρία (79΄) του Σπόραρ.

Το τέλος ήταν δραματικό.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, ο Ολυμπιακός έβαλε γκολ με τον Βρουσάι. Το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι, αλλά από το VAR ειδοποίησαν τον Πορτογάλο διαιτητή, Πινέιρο ότι υπήρχε οφσάιντ (του Ελ Αραμπί που συμμετείχε στη φάση από αντικανονική θέση) κάτι που προκάλεσε την ακύρωση του μετά τον σχετικό έλεγχο, αλλά και πολύ μεγάλο εκνευρισμό  στο γήπεδο αφού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθούν τόσο ο Βαγγέλης Μαρινάκης, όσο και ο Κώστας Καραπαπάς.

Η απόφαση του Πορτογάλου δεν άλλαξε και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81’ Ραμόν), Εμβιλά, Χουάνγκ Ιν-μπεόμ, Μπιέλ (68’ Μασούρας), Φορτούνης (81’ Βαλμπουενά), Κανός (88’ Βρουσάι), Μπακαμπού (68’ Ελ-Αραμπί).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73’ λ.τρ. Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (73’ λ.τρ. Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ (87’ Τσόκαϊ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).