Το ασύλληπτο 27-2 της τρίτης περιόδου

Η πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό της Ευρωλίγκας, είχε σημείο αναφοράς την χρυσή τρίτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν αγνώριστοι από τα αποδυτήρια της «Zalgirio Arena», ποδοπατώντας την ανήμπορη να αντιδράσει, Μονακό!

Με τον Κώστα Παπανικολάου να δίνει το σύνθημα αντεπίθεσης στις αρχές της τρίτης περιόδου, τους Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Φαλ να παίρνουν την σκυτάλη στο εκτελεστικό κομμάτι, αλλά και όλη την ομάδα να παίζει άμυνα για σεμινάριο, οι Πειραιώτες άγγιξαν το… τέλειο, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το ασύλληπτο επιμέρους σκορ… 27-2!

Η αρχή έγινε με ένα γρήγορο 14-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεκαλέπτου για την προσπέραση και το +2 (43-41) στο 16′, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν με… σπασμένα φρένα, με αποκορύφωμα το απίθανο μακρινό buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη, πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 56-43 της περιόδου!