Το επεισοδιακό ντέρμπι και η προτομή του Κούδα

Sports Παρασκήνια

Στις 27 Νοεμβρίου 2000 έγινε ένα από τα πιο επεισοδιακά ντέρμπι στην ιστορία ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού. Μόλις στο 10ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γ.Χ. Γεωργιάδη από τον Τζόρτζεβιτς όμως ο διαιτητής Κασναφέρης έδειξε κίτρινη στον Γ.Χ. για θέατρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζητούν νέο πέναλτι σε ανατροπή του Ναλιτζή από τον Αμανατίδη, όμως και πάλι δεν δίνεται κάτι. Στο 32′ ο Γεωργάτος έκανε το 0-1 “κρεμώντας” από μακρινή απόσταση τον Τοχούρογλου, ενώ στο 39′ και πάλι ο ΠΑΟΚ ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργιάδη. Ο Κασναφέρης δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Δικέφαλου και τον αποβάλει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ναλιτζής ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ στο 56′, ο Ολυμπιακός πήρε πάλι το προβάδισμα με τον Αλεξανδρή στο 66′, με τον Φρούσσο να απαντά και να γράφει το 2-2. Δύο γκολ του Τζόρτζεβιτς στο 75′ και στο 90′ όμως διαμορφώνουν το τελικό 2-4. Μετά από αυτή την εξέλιξη το παιχνίδι λήγει μέσα σε ένα πραγματικό χάος. Ο διαιτητής Κασναφέρης τραυματίζεται κι αποχωρεί αιμόφυρτος, ενώ κατά την αποχώρησή τους οι οπαδοί του Ολυμπιακού καταστρέφουν την προτομή του Γιώργου Κούδα.