Το Λαύριο 66-61 τον Ήφαιστο Λήμνου

Το Λαύριο έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ηφαίστου Λήμνου, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να πανηγυρίζουν τη νίκη (66-61) χάρη στην αντεπίθεση διαρκείας που έκαναν στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι (που όπως κι οι φιλοξενούμενοι μετρούν τρεις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην Basket League) υποχρεώθηκαν να ακολουθούν για κάτι τρεισήμισι περιόδους, στο φινάλε όμως έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τη μία η δράση του Γιάννη Κουζέλογλου, από την άλλη η υπεροχή στα ριμπάουντ (48 έναντι 36) βοήθησαν το Λαύριο να φτάσει στην τελική επικράτηση, σε έναν αγώνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του. Σε ό,τι έχει να κάνει με τους φιλοξενούμενους, είχαν 1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/9 βολές και 3 λάθη στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου έμειναν από δυνάμεις.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν ο παίκτης που τράβηξε το κάρο από την λάσπη στην τελευταία περίοδο για το Λαύριο. Η δουλειά που έκανε στα ριμπάουντ σε συνδυασμό με την αναχαίτιση του Σον Έβανς βοήθησαν τους γηπεδούχους να ανακάμψουν, έως ότου φτάσουν στη νίκη. Ο φόργουορντ του Λαυρίου έπαιξε για 23’04” και έγραψε 13 πόντους (με 4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/5 βολές), 8 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 3 (1/6 σουτ), Κουζέλογλου 13 (8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 8 (5 ριμπάουντ), Άλμαν 8 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ντέιβις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4 (8 ριμπάουντ), Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4, Γουάτσον 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Έβανς 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μούρτος 5 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)., Τσαϊρέλης 4 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πελεκάνος 10 (2), Λιτλ 5 (1).