Τραγικός ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 στη Λαμία

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο 4΄ πίσω στο σκορ και δεν ισοφάρισαν ούτε με πέναλτι

Τραγικός ο Ολυμπιακός έκανε ποδαρικό με το αριστερό στο 2024, καθώς με τη χειρότερη εμφάνισή του στο διανυόμενο πρωτάθλημα έχασε 1-0 στη Λαμία. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα κι έφυγαν με άδεια χέρια από το «Αθανάσιος Διάκος».

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα με το οποίο κρίθηκε το ματς πέτυχε ο Σλίβκα στο 4ο λεπτό με μονοκόμματο βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η Λαμία είχε και άλλες μεγάλες στιγμές στο παιχνίδι για να πετύχει δεύτερο γκολ, πέφτοντας ωστόσο πάνω στον εξαιρετικό και μοναδικό διασωθέντα του Ολυμπιακού απόψε, Αλέξανρο Πασχαλάκη, ο οποίος και κράτησε την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις.

Για τον Ολυμπιακό, αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική γκέλα, αφού είχε προηγηθεί η «λευκή» ισοπαλία με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο κλείσιμο του 2023. Μέσα σε όλα, οι Πειραιώτες στάθηκαν άτυχοι στο χαμένο πέναλτι του Φορτούνη στο 50′, αλλά και στο γεγονός πως στο 80′, ο Πεπ Μπιέλ, αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας έτσι με δέκα την ομάδα του για το υπόλοιπο του ματς, καθώς είχαν γίνει και οι πέντε αλλαγές.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα «κρύο» σκηνικό, λόγω των άδειων από κόσμο κερκίδων. Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Σλίβκα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 4ο λεπτό, η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το άτσαλο διώξιμο του Ροντινέι από τη σέντρα του Τσιλούλη, με τον Λιθουανό μέσο να πιάνει ανενόχλητος το βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νικώντας τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Παρά το αρχικό σοκ από το γρήγορο γκολ της Λαμίας, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα, «αγγίζοντας» την ισοφάριση στο 7’, με τον Μασούρα να σπαταλά μεγάλη στιγμή, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Φορτούνη.

Πέντε λεπτά αργότερα, και μετά από κλέψιμο πάνω στον Ροντινέι από την καλή πίεση, η Λαμία έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να βρει ένα δεύτερο γκολ. Αρχικά, το σουτ του Μαρτίνεθ έβγαλε δύσκολα ο Πασχαλάκης, για να έρθει ο Ακούνια, να πάρει το ριμπάουντ και από ανεπανάληπτη θέση να νικηθεί από τον Έλληνα κίπερ των φιλοξενούμενων!

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου συνέχισε να βρίσκει φάσεις στο ανοικτό γήπεδο, μετρώντας δύο ακόμα τελικές με τους Μαρτίνεθ και Τζανδάρη στο 13’ και 15’ αντίστοιχα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα, κρατούσε την μπάλα στην κατοχή του, ωστόσο, αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην εστία του Κοσέλεφ. Στο 26’, η ολιγόλεπτη διακοπή λόγω της σύγκρουσης των Φορτούνη και Τζανδάρη, χάλασε τον όποιο ρυθμό πήγε να αποκτήσει το ματς. Η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 37’, και άνηκε στη Λαμία, με τον Αμαράλ να γυρίζει από τα αριστερά, τον Ακούνια να πιάνει ανενόχλητος το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί μια ακόμα σωτήρια επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα, το σουτ στη κίνηση του Μαρτίνεθ πέρασε άουτ, ενώ στο 45΄το μακρινό σουτ του Φορτούνη βρήκε στα σώματα.

Το πολύ κακό πρόσωπο που παρουσίασε στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός, ανάγκασε τον Κάρλος Καρβαλιάλ να ρίξει στον αγώνα τον Φραν Ναβάρο αντί του Γιόβετιτς με την έναρξη της επανάληψης. Έχοντας καθαρίσει το μυαλό τους στο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ της ισοφάρισης. Στο 48′, οι Πειραιώτες έφτασαν μια… ανάσα από το 1-1, με τον Μασούρα να βγαίνει σε τετ-α-τετ έπειτα από έξυπνη μπαλιά του Φορτούνη και τον Κοσέλεφ να νικάει δύσκολα τον μεσοεπιθετικό των φιλοξενούμενων, παραχωρώντας το κόρνερ.

Δευτερόλεπτα αργότερα, και στην εξέλιξη της φάσης του κόρνερ, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι από το χέρι του Νούνιες στο γύρισμα του Ορτέγκα από τα αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, ο οποίος στο 50′ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το σύνολο του Καρβαλιάλ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά την άμυνα της Λαμίας, καταγράφοντας δύο ακόμα καλές στιγμές πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα. Στο 54′, ο Ποντένσε έκανε πολύ ωραία ενέργεια από τα δεξιά, σούταρε, με τον Κοσέλεφ να βγάζει δύσκολα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μαντί Καμαρά δεν μπόρεσε να κάνει επαφή όπως θα ήθελε από την «καρδιά» της περιοχής, μετά από το όμορφο γύρισμα του Μασούρα.

Άουτ πέρασε η κοντινή κεφαλιά του Ντόη στο 56′ από κόρνερ του Φορτούνη. Κάπου εκεί, η επιθετικότητα του Ολυμπιακού ατόνησε. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τη μπάλα στα πόδια, όμως μπροστά στη μαζική άμυνα της Λαμίας, ελάχιστα πράγματα κατάφεραν επί της ουσίας, χωρίς οι αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού να προσφέρουν το παραμικρό τακτικά ή έστω σε ατομικό επίπεδο.

Η ομάδα του Βόκολου αντίθετα διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο φινάλε του αγώνα, στον κενό χώρο πια, ήταν αυτή που έχασε και άλλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Στο 77′ και το 90′ ο Πασχαλάκης έσωσε τα σουτ των Τσιλούλη και Τόσιτς, ενώ στο 94′ ο Μάλτσι σούταρε άουτ μετά από νέο διπλό λάθος των Ροντινέι-Ρέτσου.

Ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), άφησε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-4-2): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62′ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90′ Μάλτσι), Ακούνια (71′ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71′ Τόσιτς).
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρόντινεϊ, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (71′ Ρίτσαρντς), Χέσε (81′ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81′ Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46′ Ναβάρο).