Τραυματίστηκε ο Βάτσλικ την ήττα της Τσεχίας 3-0 στο Βέλγιο

Τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 15΄   ο Τσέχος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βατσλίκ, όταν τον πάτησε ο Λουκάκου στον αγώνα με το Βέλγιο.

Οι Βέλγοι επικράτησαν εύκολα 3-0 εντός έδρας της Τσεχίας και βρέθηκαν στο +6 από τη 2η θέση. Στο 8′ ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ φτάνοντας τα 50 γκολ στις τελευταίες 50 από τις 100 συμμετοχές του με την εθνική! Ο Αζάρ στο 41′ επέστρεψε στα γκολ σημειώνοντας το 2-0, ενώ στο 65΄ ο Σαλαμακερς διαμόρφωσε το 3-0.

9ος Όμιλος

Υπερηχητική Πολωνία, πέρασε σίφουνας 7-1 από το αδύναμο Σαν Μαρίνο. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 5′ για να προσθέσει άλλο ένα με τη συμπλήρωση του 20λεπτου από ασίστ του Σιμάνσκι, ενώ ενδιάμεσα ο Σφιντέρκι είχε γράψει προσωρινώς το 2-0 (16΄). Στο 44′ ο Λίτενι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του, με τον Νάνι να μειώνει με το… καλημέρα της επανάληψης για τους γηπεδούχους. Από εκεί και έπειτα, το Σαν Μαρίνο είδε τον μαινόμενο Μπούκσα να προσθέτει ακόμη τρία γκολ στο σακουλάκι και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

10ος Όμιλος

Στα ντέρμπι κορυφής νικητές βγαίνουν οι Γερμανοί. Το σύνολο του Φλικ παρότι δεν έβγαλε μάτια στο ντεμπούτο του απέναντι στο Λιχτενστάιν φαίνεται πως τελικά φυλούσε δυνάμεις για να διασύρει την Αρμενία και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Η Γερμανία ήταν ισοπεδωτική από την πρώτη στιγμή, με τον Γκάνμπρι να μπαίνει με φούρια και με δυο γκολ στο πρώτο τέταρτο να βάζει από νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή. Ακολούθησαν δυο ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο με τους Ρόις (35′) και Βέρνερ (45′), ενώ στο δεύτερο μέρος ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο… 6 χάρη στα τέρματα των Χόφμαν (52΄) και Αντεγιέμιν (90΄). Κάπως έτσι, οι Γερμανοί έφτασαν τους 12 βαθμούς αφήνοντας στους 10 τους Αρμένιους, οι οποίοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο πως είχαν το mentality για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μια ολοκληρωτική συντριβή.

Ισλανδία – Σκόπια 2-2

Γερμανία – Αρμενία 6-0

Ρουμανία – Λιχτενστάιν 2-0