Τρέλα για τον Άρη 2-0 τη Λάρισα στο γεμάτο Καυταντζόγλειο

Τρέλα γι’ αυτό τον Άρη. Με Super εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι κίτρινοι της Θεσσαλονίκης με Γιουνές και Ντιγκινί νίκησαν 2-0 τη Λάρισα στο Καυταντζόγλειο και γνώρισαν την αποθέωση από 22.000 οπαδούς τους.

Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει με τους Πάκο Ερέρα και Σωτήρη Αντωνίου να επιλέγουν και πάλι τις ενδεκάδες που είχαν οδηγήσει τις ομάδες τους σε εκτός έδρας νίκες, σε Λαμία και Απόλλων Σμύρνης, αντίστοιχα. Ο Ισπανός τεχνικός, παρέταξε και πάλι με σχηματισμό 4-2-3-1 την ομάδα του, με τον Ελληνα τεχνικό, να διατηρεί το 3-5-2.

Νευρικά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, καθώς το έντονο πάθος και τα πολλά φάουλ κυριάρχησαν στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι εκείνο το σημείο είχαν σημειωθεί συνολικά 16 φάουλ (6 για τον Άρη 10 για την ΑΕΛ). Οι γηπεδούχοι μετά το 20’ άρχισαν να “πατάνε” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και, έφτασαν στην πρώτη καλή στιγμή τους, με τον Κρίστινσον να διώχνει εντυπωσιακά το συρτό σουτ που επιχείρησε ο Μπάσα έξω από την περιοχή.

Ο Άρης που “φόρτωσε” τη δεξιά πλευρά του, άγγιξε στο 32’ το γκολ, όμως ο Ντιγκινί, αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ. Η ΑΕΛ, από τη δική της πλευρά, δεν απείλησε την εστία του Κουέστα στα πρώτα 45’.

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης που μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών είχε τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει με τον πορτιέρο της ΑΕΛ, Κρίστινσον να είναι ο πρωταγωνιστής, καθώς με τις επεμβάσεις του είπε “όχι” σε Γκαρσία (52’) και Ντιγκινί (58’), ενώ ο Μπρούνο Γκάμα στο 60′ δοκίμασε το πόδι του όμως αστόχησε από καλή θέση.

Στο 65′ η ΑΕΛ, είχε τη δική της μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Γκοϊκόβιτς να κλέβει την μπάλα από τον Βελέθ, “πάτησε” περιοχή, όμως το πλασέ του από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Στο 71′ ο Αρης είχε δοκάρι στην κεφαλιά του Χαμζά Γιουνές, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τους Κίτρινους, με τον Τυνήσιο, ένα λεπτό αργότερα, να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να σκοράρει, το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη, αξιοποιώντας την ασίστ του Τζανακάκη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αρης, που πήρε ώθηση από το γεμάτο Καυταντζόγλειο, έφθασε στο δεύτερο γκολ, με τον Ντιγκινί να βρίσκει με περιπετειώδη τρόπο τη λύση, στέλνοντας τη μπάλα με… βασανιστικό τρόπο στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Άρης (Π. Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μπάσα, Ματίγια (81′ Μενέντεθ), Ντιγκινί (76΄Κολάσο), Γκάμα (84′ Ναζλίδης), Ματέο, Γιουνές

AEΛ (Σ. Αντωνίου): Κρίστινσον, Σαχίτι (46΄Καρανίκας), Γκοίκοβιτς, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Χούμπσεβ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς (63΄Νούνιτς), Πίτι, Ντέλετιτς