Τριάρα για… πλάκα ο Παναθηναϊκός στον ΠΑΟΚ και βλέπει Ευρώπη

Τριάρα για… πλάκα έριξε ο Παναθηναϊκός στον ΠΑΟΚ που παραπαίει και στα play offs. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο τον δικέφαλο του βορρά κι επικράτησαν άνετα στη Λεωφόρο 3-0.

Ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Πασχαλάκης σε τρεις τελικές του Παναθηναϊκού προς την εστία, δέχθηκε ισάριθμα τέρματα. Στο πρώτο τον νικά ο Μακέντα στην κλειστή του γωνία, στο δεύτερο έχει λάθος τοποθέτηση και αντίληψη για το φάουλ που εκτελεί ο Βιγιαφάνιες ενώ και στο τρίτο του Αϊτόρ δεν πέφτει καν προς την πλευρά της μπάλας.

Στο πρώτο ημίχρονο, o ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά με αποτέλεσμα να αναγκάσει τον αντίπαλό του σε αρκετά λάθη και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα, ενώ εκείνος έβγαινε πιο εύκολα στην επίθεση.

Η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Διούδη καταγράφηκε στο 5’, με σουτ του Μουργκ που κόντραρε στον Μολό, την ώρα που ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε με «βαθιές» μπαλιές για να επιτεθεί στην «κόντρα» αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δίλεπτο 14’-15’ ένα «τσαφ» του Ελ Καντουρί και μια καθυστερημένη προβολή του Σβιντέρσκι, «κόστισαν» το… κάτι παραπάνω στον ΠΑΟΚ. Από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» πήρε μέτρα στο γήπεδο.

Χρειάστηκε ένα λάθος του Σένκεφελντ για να απειλήσει ξανά ο «δικέφαλος του Βορρά», στο 32’, με το σουτ του Μουργκ ωστόσο να είναι πολύ αδύναμο για να προβληματίσει τον Διούδη και το 0-0 να διατηρείται.

Αντιθέτως, σε μια φάση… βγαλμένη από το ματς της κανονικής περιόδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Βιγιαφάνιες τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος σέντραρε από δεξιά με την μια και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι νίκησε Ίνγκασον και Πασχαλάκη, για το 1-0 στο 39ο λεπτό, στην πρώτη τελική των γηπεδούχων!

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πίεσε τον Παναθηναϊκό αλλά με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία του Κρέσπο που απέκρουσε ο Διούδης στο 65᾽, δεν κατάφερε σε καμία άλλη περίπτωση να απειλήσει σοβαρά για την ισοφάριση. Ο Γκαρσία έβαλε στο παιχνίδι Τζόλη, Κρμέντσικ και Ουάρντα, ο Μπόλονι… απάντησε με τον Σάντσες στα χαφ αντί του κουρασμένου Μαουρίσιο αλλά την διαφορά την έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο κορυφαίος του γηπέδου!

Ο Λουκάς Βιγιαφάνιες με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79᾽τιμώρησε την κάκιστη τοποθέτηση του τείχους και του Πασχαλάκη, έγραψε το 2-0 και έβαλε τεράστια θεμέλια νίκης για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μαζί μπροστά, άφηναν χώρους και στο 85᾽ ο Αϊτόρ αφού… χόρεψε τον Ροντρίγκο, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 3-0, ολοκληρώνοντας ένα σπουδαίο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό!

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Νιάς (87’ Καμπετσής), Μαουρίσιο (74’ Σάντσες), Χατζηγιοβάνης (78’ Αϊτόρ), Μακέντα (78’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Σβαμπ (70’ Ουάρντα), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Μουργκ (62’ Τζόλης), Σβιντέρσκι (70’ Κρμέντσικ), Ζίβκοβιτς.