Τρόμαξε Νιουκάστλ και αντιπάλους η Σίτι του Πελεγκρίνι

Άκρως θετικό και παραγωγικό ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Μανουέλ Πελεγκρίνι στον πάγκο της Μάντσεστερ Σίτι αφού κατέβαλε εντυπωσιακά εντός έδρας την –όποια- αντίσταση της Νιούκαστλ με 4-0, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις.

Τα γκολ των «σίτιζενς» πέτυχαν οι Σίλβα (6’), Αγκουέρο (22’), Γ. Τουρέ (50’) με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Νασρί στο 74’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω ενός χτυπήματος του Τέιλορ πάνω στον Αγκουέρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί (71’ Χάβι Γκαρσία), Λέσκοτ, Κλισί, Νάβας, Φερναντίνιο, Τουρέ, Σίλβα (80’ Νεγρέδο), Τζέκο, Αγουέρο (61’ Νασρί)

Νιούκαστλ: Κρουλ, Ντεμπισί, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Εμπιβά, Τιοτέ, Γκουτιέρεζ (44’ Ανίτα), Μπεν Αρφά (65’ Σάμι Αμεόμπι), Σισοκό, Γκουφράν (45’ + 3’ Ντουμέτ), Σισέ