Τσούμιτς εσύ σούπερ σταρ και με ανατροπή ο Ολυμπιακός λύγισε 2-1 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Ο νεαρός Σέρβος Νίκολα Τσούμιτς πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό, έφερε τούμπα με γκολ και ασίστ την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (2-1), και μοίρασε χαμόγελα στους ερυθρόλευκους στο τέταρτο φιλικό που έδωσε επί αυστριακού εδάφους. Ο Χασάν πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης, ενώ ο Τικίνιο όχι μόνο έμεινε άσφαιρος, αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Με κατοχή της μπάλας και γρήγορο ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στα πρώτα λεπτά. Οι φάσεις δεν άργησαν να έρθουν για τους παίκτες του Μαρτίνς, με την κεφαλιά του Ρέαμπτσουκ να κοντράρει στα σώματα στο 7′. Ένα μακρινό σουτ του Βαρέλα που έδιωξε ο Κρίστινσον ήταν η πρώτη τελική για τους Βούλγαρους, με τους «ερυθρόλευκους» να πατάνε το γκάζι στη συνέχεια και να πλησιάζουν το γκολ δις. Πρώτα στο 15′ ο Τικίνιο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στην εστία με προβολή μετά το γύρισμα του Ρέαμπτσουκ, ενώ αμέσως μετά έπιασε την καρφωτή κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, αλλά ο Εβντιμόβ το έβγαλε.

Μετά το 20΄ οι Βούλγαροι ισορρόπησαν, άγγιξαν το γκολ με τον Κατάκοβιτς να πιάνει τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα αλλά τον Κρίστινσον να διώχνει, ενώ στο 21΄ ο Καλογερόπουλος είδε για καλή του τύχη το δεξί δοκάρι να… σώζει την προβολή του στην προσπάθειά του να απομακρύνει.

Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με την ΤΣΣΚΑ να είναι πιο απειλητική, χτυπώντας κυρίως από τα πλάγια.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη απειλή ήρθε από αέρος με κεφαλιά του Χασάν, για να πάρει τη… σκυτάλη ο Τικίνιο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βραζιλιάνος φορ με ωραία κίνηση προς τα μέσα και σουτ, δεν βρήκε για λίγο εστία ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του στη συνέχεια! Το εκρηκτικό τρίλεπτο του Τικίνιο ολοκληρώθηκε με το τετ-α-τετ με τον Εβντιμόβ, ο οποίος τον πρόλαβε. Ακολούθως υπήρξε μια άσχημη πτώση του φορ του Ολυμπιακού, από την οποία αποκόμισε τραυματισμό στον αριστερό του ώμο και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας στο 58ο λεπτό με την καρφωτή κεφαλιά του Αχμέντοβ, που είχε ξεχαστεί από τον Λαλά.

Ο Τσούμιτς είχε μπει στο ημίχρονο, δημιούργησε ένα ισχυρό δίδυμο στο δεξί άκρο με τον Ανδρούτσο και έκαναν άνω-κάτω την άμυνα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Από τη συνεργασία των δύο και την σέντρα του Σέρβου εξτρέμ ήρθε η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, με τον Χασάν να σκοράρει με τρομερό σουτ στην κίνηση για το 1-1 στο 63′. Ο Μαρτίνς είχε περάσει στο ματς και τον Σα, μεταξύ άλλων, για πρώτη φορά φέτος με τον Ολυμπιακό να πιάνει κατά διαστήματα υψηλά επίπεδα απόδοσης. Βρουσάι, Τσούμιτς ήταν εξαιρετικοί, ο Τιάγκο Σίλβα έκοβε και έραβε στον άξονα για να έρθει ο Τσούμιτς να πάρει το ριμπάουντ στο 79ο λεπτό από την επέμβαση του κίπερ της ΤΣΣΚΑ στο σουτ του Χασάν να γράψει το 2-1 και να εξαργυρώσει την εξαιρετική του εμφάνιση.

Οι Πειραιώτες εμφάνισαν ορισμένες σημαντικές παθογένειες στο φινάλε, βγάζοντας χαλαρότητα στο γήπεδο αλλά δεν το πλήρωσαν, επιστρέφοντας στις φιλικές νίκες μετά την ήττα από την Σάλτσμπουργκ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (60′ Σα), Ρέαμπτσιουκ (60′ Αποστολόπουλος), Καλογερόπουλος (46′ Μάρκοβιτς), Αβραάμ (60′ Σεμέδο) Λαλά (60′ Ανδρούτσος), Εμβιλά (60′ Σαπουντζής), Κούντε (46′ Τσούμιτς), Σoυρλής, Βαλμπουενά (60′ Βρουσάι), Χασάν, Τικίνιο (57′ Τιάγκο Σίλβα)