Βόλεϊ: Αύξησε το σερί ο Ολυμπιακός στις γυναίκες, 3-1 τον Άρη

Την ένατη νίκη της στη Volleyleague κατέκτησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Κατέβαλλε με 3-1 σετ τον Άρη στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και αύξησε το απόλυτο.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν με άνεση το 1ο και το 4ο σετ. Ο Άρης είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 και το 3ο σετ ήταν το πιο κρίσιμο. Μετά από πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση κι έτσι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του για μία ακόμη νίκη χωρις βαθμολογική απώλεια. Παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στη λίγκα και πλέον εστιάζει στο επόμενο ματς, που είναι εκτός έδρας με το Μαρκόπουλο το προσεχές Σάββατο.

Τα σετ: 3-1 σε 1.35. 25-15 (21’), 21-25 (24’), 30-28 (30’), 25-11 (20’)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Σκοτ 22 (20/40 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 34% άριστες), Λαμπρούση 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (3/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 48% υπ. – 33% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου 1 (1/4 επ.).

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 19 (17/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Σίμιτς 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Χοτσαόγλου 8 (6/27 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. – 16% άριστες), Τσομπανίδου 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 32% υπ. – 24% άριστες), Πήττα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 3 (3/8 επ.).

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά τον αγώνα: «Πετύχαμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ίσως η ομάδα να μην ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σωματικά και ψυχικά μετά από την πολύ δύσκολη νίκη που καταφέραμε την προηγούμενη αγωνιστική στη Σαντορίνη. Αυτό όμως δεν μπορεί ποτέ να είναι δικαιολογία γιατί και ο Άρης είχε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ, το οποίο επίσης πήγε στα 5 σετ. Σήμερα είχαμε δυο καλά σετ και δυο σετ με προβλήματα και πρέπει να παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια».