Βραζιλιάνικο… σόου (2-0)!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση η Βραζιλία επικράτησε 2-0 του Μεξικού στη ρωσική πόλη Σαμάρα και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Η «σελεσάο» ήταν η ομάδα που έψαξε περισσότερο το γκολ, απέναντι στους παθητικούς Μεξικάνους που φάνηκαν μόνο όταν έμειναν πίσω στο σκορ.

Οι Βραζιλιάνοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Οτσόα να αναδεικνύεται σε ένα ακόμα παιχνίδι πρωταγωνιστής των «τρι». Τελικά λύγισε και αυτός στο 50ό λεπτό, όταν ο Γουίλιαν… σέρβιρε έτοιμος γκολ τον Νεϊμάρ και ο τελευταίες έδωσε το προβάδισμα στη Βραζιλία.

Στα τελευταία λεπτά οι Μεξικάνοι προωθήθηκαν κυνηγώντας την ισοφάριση αλλά δέχθηκαν δεύτερο γκολ στο 88’, όταν ο Νεϊμάρ ξεκίνησε αυτή τη φορά την προσπάθεια και ο νεοεισελθών Φιρμίνο πλάσαρε από κοντά στην κενή εστία για το 2-0.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτι): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Φιλίπε Λουίζ, Γουίλιαν (90’ Μαρκίνιος), Παουλίνιο (80’ Φερναντίνιο), Κασεμίρο, Νεϊμάρ, Φελίπε Κοουτίνιο (86’ Φιρμίνο), Γκάμπριελ Ζεσούς.

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Άλβαρες (55’ Τζόναθαν Ντος Σάντος), Αγιάλα, Σαλσέδο, Γκαγιάρδο, Έρέρα, Μάρκες (46’ Λαγιούν), Γκουαρδάδο, Κάρλος Βέλα, Λοσάνο, Ερνάντες (60’ Χιμένες).