Ξανά στην κορυφή με πέρασμα 2-0 απ’ τη Λαμία ο ΠΑΟΚ

Με υπομονή «καθάρισε» έχοντας σκόρερ Τάισον και Μπάμπα

Ο ΠΑΟΚ πάτησε ξανά στην κορυφή. Με υπομονή κι επιμονή πέρασε νικηφόρα 2-0 απ’ τη Λαμία και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς πριν ριχτεί ξανά στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Τάισον και Μπάμπα προσυπέγραψαν στο τέλος το μεγάλο τρίποντο πρωτιάς για τους Θεσσαλονικείς.  Με σημαντικές επιστροφές και τους κομβικούς Κοτάρσκι, Μπάμπα, Αντρίγια, Κουλιεράκη και Μεϊτέ ταξίδεψε στην Λαμία ο ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Σαν μία άτυπη πρόβα 11άδας ενόψει Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Απέναντί τους ένα καλοδουλεμένο σύνολο, ακόμη και στην μετά – Καρλίτος εποχή. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου που έχει εξασφαλίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της την είσοδό της στα playoffs.

Ο Δικέφαλος του βορρά πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, έβγαλε εξαιρετικές συνεργασίες απ΄τα αριστερά με εκφραστές κυρίως τους Μπάμπα – Τάισον, τον μόνιμα κινητικό Κωνσταντέλια αλλά και τον πανταχού παρόντα, Μεϊτέ.

Στο 11ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία μετά από πανέξυπνη κομπίνα σε στατική φάση, με τον Τάισον να εκτελεί συρτά το φάουλ, αναγκάζοντας τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βραζιλιάνος συνεργάστηκε υπέροχα με τον Μεϊτέ, με τον δεύτερο να σουτάρει εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρε της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον ΠΑΟΚ στην κόντρα επίθεση, κάνοντας αίσθηση στο 17′ με το σουτ του Νούνιες στο όριο της περιοχής, αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε «παρών». Το παιχνίδι μεταφέρθηκε εκ νέου στην περιοχή της Λαμίας, με τους Θεσσαλονικείς να δημιουργούν ρήγματα αλλά να υστερούν στην τελική πάσα. Μοιραίος για τον ΠΑΟΚ στο α΄μέρος αποδείχθηκε ο Σαμάτα, σε μία ευκαιρία που δεν… χάνεται.

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τανζανός φορ του Δικεφάλου θα μπορούσε να απλοποιήσει τα πράγματα για την ομάδα του αλλά εκτέλεσε άψυχα προ κενής εστίας! Μπάμπας – Κωνσταντέλιας έπαιξαν υπέροχα το ένα-δύο, ο Γκανέζος έστειλε συστημένη μπάλα στον Σαμάτα, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, δίνοντας το δικαίωμα στον Κοσέλεφ να μπλοκάρει.

Ό,τι κι αν δοκίμασαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχε αποτέλεσμα. Το διαγώνιο σουτ του Κωνσταντέλια (30΄) αποδείχθηκε εύκολο έργο για τον Κοσέλεφ ενώ το υποδειγματικό στρώσιμο της μπάλας από τον Μπάμπα (40΄), έχοντας πλάτη στην εστία, στον επερχόμενο Οζντόεφ, κατέληξε σε κόρνερ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι, θα μπορούσαν να ορίσουν διαφορετικά τη μοίρα τους στο 32′. Ο Τσιλούλης πάτησε περιοχή, άργησε να τελειώσει τη φάση, δίνοντας τον χρόνο στους Θεσσαλονικείς να επιστρέψουν και στον Κεντζιόρα να του βάλει υποδειγματικό στοπ. Με τον δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το πόδι στο γκάζι εμφανίστηκαν στο β΄ ημίχρονο οι ασπρόμαυροι, στριμώχνοντας στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου την Λαμία. Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Τάισον έκαναν μπάσιμο με κάθε τρόπο στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά η Λαμία έμοιαζε πολύ σκληρή για να πεθάνει, με τον Κοσέλεφ να είναι σε εξαιρετική ημέρα. Το γόρδιο δεσμό για τους Θεσσαλονικείς έλυσε ο Τάισον, μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Μεϊτέ. Οι δύο πρωταγωνιστές του Δικέφαλου υπέγραψαν και το «χρυσό» γκολ για τον ΠΑΟΚ σε ένα μομέντουμ που το άγχος βάραινε τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στο 71′, ο Βραζιλιάνος υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, «εκτέλεσε» την Λαμία αν και ο πορτιέρε των γηπεδούχων έπεσε στη σωστή γωνία αλλά δεν μπόρεσε αυτήν την φορά να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Χάρη στην προσήλωσή του μέχρι το φινάλε, ο ΠΑΟΚ επιβραβεύθηκε στο φινάλε και με δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Μπάμπα με κίνηση σέντερ φορ εντός περιοχής, έκανε ξαφνικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Κωνσταντίνος Πουλικίδης από τη Δράμα δεν είχε να διαχειριστεί και πολλές δύσκολες φάσεις.

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Στάνκο, Τζανετόπουλος (81′ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Πέδρο Αμαράλ (81′ Κοντονίκος), Νούνιες, Κορνέζος, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (29’ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60′ Τσούκαλος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (75′ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (85′ Τσιγγάρας), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (75′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (85′ Μουργκ), Τάισον, Σαμάτα (36’ Μπράντον Τόμας).