Υπόκλιση στον Ντε Μπρόινε και πρόκριση του Βελγίου στη Δανία με ανατροπή 1-2

Ντε Μπρόινε εσύ σούπερ σταρ. Ο καλύτερος χαφ του κόσμου, έφερε τα πάνω κάτω στην Κοπεγχάγη δίνοντας τη νίκη 1-2 στο Βέλγιο απέναντι στη Δανία που προηγήθηκε, όμως πέρα από το αγωνιστικό μέρος, έκλεψε την παράσταση ο ανθρωπισμός του πρωταγωνιστή. Μετά την ασίστ για το 1-1, ο Ντε Μπρόινε σφράγισε με γκολάρα την ανατροπή του Βελγίου κι έσπευσε στο σημείο του γηπέδου που κατέρρευσε ο Έρικσεν δίχως να πανηγυρίσει το γκολ.

Ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι μπήκε στο ημίχρονο και σφράγισε τη νίκη πρόκριση των Βέλγων στην επόμενη φάση. Ο Ντε Μπρόινε έδωσε την ασίστ στον Τόργκαν Αζάρ για την ισοφάριση (55’) και σκόραρε με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής στο 70’, χαρίζοντας τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους».

Οι Δανοί που ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 2’ με τον Πόουλσεν, αλλά από τη στιγμή που δεν πέτυχαν περισσότερα γκολ όσο το Βέλγιο δεν… υπήρχε στο γήπεδο, το πλήρωσαν πολύ ακριβά. Ο Γιούλμαντ πέρασε στο ματς τον Κορνέλιους, η Δανία έγινε πιο επιθετική, ο Μπρεθγουεϊτ το πάλεψε, έδωσε μάχες, αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη. Στο 87’ ο Όλσεν έκανε τη σέντρα, αλλά ο Δανός φορ είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι και μαζί με τη χαμένη ευκαιρία να ξεθωριάζουν τα όνειρα πρόκρισης.

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ (84΄ Σκοφ Όλσεν), Κιάερ, Μέλε, Βας (61΄ Στρίγκερ-Λάρσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (72΄ Γένσεν), Πόουλσεν (61΄ Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (72΄ Κορνέλιους), Μπρέιθγουεϊτ

Bέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεναγέρ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (59΄ Βίτσελ), Τόργκαν Αζάρ (90+5΄ Βερμάελεν), Μέρτενς (46΄ Ντε Μπρόινε), Καράσκο (59΄ Εντέν Αζάρ), Λουκάκου