Ζωντανή για την πρόκριση η ΑΕΚ 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια

Ζωντανή έμεινε η ΑΕΚ στο κυνήγι της πρόκρισης από τον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League, καθώς νίκησε με 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια. Παρά την κακή εμφάνιση και τη μεγάλη αστοχία της στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με διαφορά 12 πόντων (29-41), στο δεύτερο ημίχρονο ήλθαν τα πάνω κάτω. Η Ένωση έφτιαξε τα ποσοστά της και βελτίωσε κατακόρυφα το αμυντικό της παιχνίδι, επιτρέποντας στους αντιπάλους της να σκοράρουν μόλις 20 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα!

Πλέον, η ΑΕΚ θέλει νίκη στην αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής με την Καρσίγιακα (21/12, 19:30) για να πάρει και την πρόκριση στα play-in της διοργάνωσης, ενώ σε περίπτωση που παράλληλα η σίγουρα πρώτη Βόννη κερδίσει τη Ρέτζιο Εμίλια, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Μίτσελ (16π), Γουίλιαμς (15π.) και Μάντσεν (10π), ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Χόπκινς (13π, 7 ριμπ.), Τσιντσιαρίνι (11π, 9 ασίστ) και Άνιμ (11π.).

Η έναρξη της αναμέτρησης καθυστέρησε για 15 λεπτά, αφού προκλήθηκαν σοβαρά επεισόδια όταν μερίδα φίλων της Ένωσης επιτέθηκε στους περίπου 100 φίλους της Ρέτζιο Εμίλια που βρέθηκαν στα Άνω Λιόσια.

Με τους Φρέιζερ, Φλιώνη, Γουίλιαμς, ΜακΓκριφ και Μίτσελ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηλίας Καντζούρης, με την ΑΕΚ να μην βρίσκει σκορ στις πρώτες της επιθέσεις και τη Ρέτζιο Εμίλια να προηγείται 7-0, με τον Χόπκινς να πετυχαίνει όλους τους πόντους της. Ο Φρέιζερ με τρίποντο «έσπασε το ρόδι» για τη «βασίλισσα», πριν ο Μίτσελ μειώσει σε 7-8 με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια. Ο Χόπκινς έφτασε πολύ νωρίς στο ματς τους 10 πόντους, διαμορφώνοντας το 9-15, πριν ο Άνιμ σκοράρει με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο η ΑΕΚ είχε μόλις 2 ασίστ και 5 λάθη.

Η ΑΕΚ σκόραρε μόνο δύο πόντους στα πρώτα 2,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου και είχε συνολικά 1/9 τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων (18-25). Ο Χόπκινς με καλάθι και φάουλ έφτασε τους 13 προσωπικούς πόντους και έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στη Ρέτζιο Εμίλια (18-28). Η ΑΕΚ συνέχισε να αστοχεί συνεχώς σε τρίποντα (2/15), με την αντίπαλό της να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμά της, πριν ο Πετρόπουλος μειώσει με βολές στο 29-39 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολεβίτσιους να δίνει στους φιλοξενούμενους το μέγιστο προβάδισμά τους (+12, 29-41), όμως η ΑΕΚ βελτίωσε αισθητά την εικόνα της στην άμυνα και με μπροστάρη τον Μάντσεν, έφτιαξε σερί 12-5, μειώνοντας σε 41-46. Ο Γουίλαμς με ωραία κίνηση και εύστοχο λέι απ έβαλε την ΑΕΚ σε «απόσταση αναπνοής» (47-49) από την αντίπαλό της, πριν ο Ντιουφ με μια βολή κάνει το 47-50.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ βρισκόταν σε πλήρη εξέλιξη, με τον Γουίλιαμς να φτάνει τους 15 και να της δίνει το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (51-50), ενώ οι παίκτες του Καντζούρη έπαιξαν μεγάλες και πιεστικές άμυνες, «χτίζοντας» σερί 9-0, για το 56-50. Οι Ιταλοί αδυνατούσαν να σκοράρουν και οι Μίτσελ, Μάιλς εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την Ένωση, η οποία τελικά πήρε τη νίκη και με διαφορά ασφαλείας (68-59)!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59