Ψυχωμένος ο ΠΑΟΚ, 1-0 την Σπάρτακ Τρνάβα

Σε όλο το ματς με παίκτη λιγότερο ο Δικέφαλος, λόγω αποβολής του Βίτορ στο 2’

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με αντίπαλο τη Σπάρτακ Τρνάβα! Ο «Δικέφαλος του βορρά» επικράτησε με το πτωχό πλην τίμιο 1-0, παρά το ότι αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε όλο το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Μετά τον ΠΑΟ άλλη μία ελληνική ομάδα έκανε την υπέρβαση με παίκτη λιγότερο, γεγονός που πρέπει να σημειωθεί.

Στο δεύτερο λεπτό, λοιπόν, ο Βίτορ έχασε την μπάλα και επέλεξε να κάνει φάουλ πάνω στον Μίκοβιτς αντί να τον αφήσει να βγει τετ-α-τετ με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Έτσι, γλίτωσε την ομάδα του από το 0-1, αλλά την άφησε με δέκα παίκτες, κάτι που στο τέλος αποδείχθηκε σωστή σκέψη!

Η επιλογή αυτή ανάγκασε τον Τούντορ να κάνει αλλαγή μόλις στο πέμπτο λεπτό και να αλλάζει το σύστημα, κάτι που ανάγκασε ολόκληρο τον ΠΑΟΚ να παίξει συντηρητικά στη συνέχεια του παιχνιδιού, με στόχο να πετύχει κάποια στιγμή ένα γκολ… και να καίει. Αυτή η τακτική αποδείχθηκε σωστή, αφού στο 82’ ο Μυστακίδης που ελάχιστα πριν είχε περάσει ως αλλαγή σέρβιρε μισό γκολ στον Λούκας ο οποίος έκανε το 1-0. Πλέον, ο ΠΑΟΚ έχει προβάδισμα για πρόκριση στα Play Off εισόδου στους ομίλους του Europa League.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Ρικάρντο Κόστα, Τζαβέλλα, Μακ (78’ Μυστακίδης), Τζιόλης (73’ Σαββίδης), Κάτσε, Πέλκα, Λούκας, Κουλούρη (5’ Σκόνδρας)

ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ: Κάμεναρ, Γιάνετσκα, Τοθ, Γκρέσακ, Μίλκοβιτς, Κασάδο, Νίκολιτς, Σάμπο, Χαλίλοβιτς (86’  Μπάεζ), Βόιτους (74’ Χάρπα), Μίκινιτς