Ακόμη σκοράρουν στο Copa America

Άκρως εντυπωσιακή είναι μέχρι στιγμής η 44η διοργάνωση του Copa America που διεξάγεται στα γήπεδα της Χιλής. Μετά από τις βραδιές των εκπλήξεων, των ανατροπών και των γκολ στα τελευταία λεπτά, ήρθαν και τα παιχνίδια γεμάτα γκολ.

Το ματς Χιλή-Μεξικό τελείωσε 3-3 (είχε διαμορφωθεί από το 66’), ενώ η αναμέτρηση Εκουαδόρ-Βολιβία έληξε 2-3, με τους Βολιβιανούς να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη.

Οι ομάδες από το τελευταίο γκρουπ δυναμικότητας κάνουν ότι μπορούν πραγματικά. Πέραν από τη νίκη της Βολιβίας (103η στην παγκόσμια κατάταξη, κόντρα στο 27ο Ισημερινό) και της Βενεζουέλας (85η κόντρα στην 3η Κολομβία), είχαμε τη σθεναρή αντίσταση της Τζαμάικα (113η) κόντρα στην Ουρουγουάη (8η). Η δε Παραγουάη του τρίτου γκρουπ πήρε ισοπαλία 2-2 από την Αργεντινή, ενώ το Περού έχασε στις καθυστερήσεις από τη Βραζιλία!

Ίσως μιλάμε για το πιο συναρπαστικό Copa America των τελευταίων ετών!