Ξέσπασε (4-0) στην Κέρκυρα η ΑΕΚ

Ένα ξέσπασμα έψαχνε η ΑΕΚ μετά την ισοπαλία με τον Πανιώνιο στο ντεμπούτο του Ζοζέ Μοράις και το πέτυχε στο Κύπελλο επικρατώντας 4-0 της Κέρκυρας που δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Η Ένωση άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Γκάλο, που σκόραρε μόλις στο 7ο λεπτό και έδωσε διαστάσεις θριάμβου όταν οι «Φαίακες» κουράστηκαν προς το φινάλε του αγώνα. Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το 2-0 στο 78’, ο Πέκχαρτ το 3-0 δύο λεπτά αργότερα, ενώ ακριβώς στο 90’ ο Ντιόγο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι αποδοκιμασίες μερίδας οπαδών της ΑΕΚ προς τον Ντούσαν Μπάγεβιτς.

AEK (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίας, Σιμόες (55′ Γιόχανσον), Γαλανόπουλος, Πλατέλλας, Χριστοδουλόπουλος (86′ Ζόριτς), Αραβίδης, Πέκχαρτ.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμες, Αντιλέχου, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος, Ναζίμ (46′ Νίκιτς), Γεωργίου, Ντουαλά (68′ Σπίνουλας), Αρναρέλλης, Παμλίδης (70′ Γεωργακόπουλος).