Με σόου Ντάουντα, ο Ατρόμητος 4-0 την Κέρκυρα σφράγισε την Ευρώπη

Ο Ντάουντα στην τελευταία του ίσως παράσταση στο Περιστέρι, πέτυχε δύο γκολ έδωσε ασίστ στο τρίτο του Κωτσόπουλου και ο Ατρόμητος επικράτησε 4-0 της Κέρκυρας, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια ονειρική σεζόν. Ντιγκινί το τέταρτο γκολ, τρία δοκάρια οι γηπεδούχοι.

Σε ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Ατρόμητος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια εκπληκτική χρονιά που επιβραβεύτηκε με την τέταρτη θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νιγηριανός επιθετικός, ο οποίος έδωσε το τελευταίο του ίσως παιχνίδι με τη φανέλα των Περιστεριωτών αφού βρίσκεται κοντά σε συμφωνία με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Η Κέρκυρα ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι παρά το αμυντικό σύστημα του Μαντζουράκη και έδειξε από τα πρώτα λεπτά διάθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Ατρομήτου άνοιξαν με το καλημέρα το σκορ, καθώς στο 6΄ ο Γιαννούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντάουντα με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 14΄ ο Ατρόμητος έκανε δύο τα τέρματά του με καρμπόν φάση. Πρωταγωνιστές και πάλι οι Γιαννούλης και Ντάουντα με τον πρώτο να βγάζει νέα σέντρα από τα αριστερά και τον δεύτερο να κάνει με κεφαλιά το 2-0.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ατρόμητος κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας απλό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο. Στο 25΄ ο Γιαννούλης έχασε μοναδική ευκαιρία για το τρίτο γκολ της ομάδας του καθώς το πλασέ του από κοντινή θέση έφυγε άουτ, ενώ στο 36΄ ο Βασιλακάκης σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Κουτζοβασίλη.

Το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να έχει χάσει άλλες τόσες τουλάχιστον ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Ατρόμητο να δείχνει την ανωτερότητά του από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Περιστεριώτες απείλησαν στο 55΄ με την κεφαλιά του Κωτσόπουλου που σταμάτησε στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Ατρόμητο να δείχνει την ανωτερότητά του από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Περιστεριώτες απείλησαν στο 55΄ με την κεφαλιά του Κωτσόπουλου που σταμάτησε στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Η παράσταση των Περιστεριωτών συνεχίστηκε και στο 67΄ έφτασαν στο τέταρτο γκολ έπειτα από εξαιρετική συνεργασία. Κωτσόπουλος και Μπρούνο έκρυψαν την μπάλα, ο Βραζιλιάνος πάσαρε στον Ντιγκινί και ο Γάλλος από κοντά έκανε το 4-0. Ο ρυθμός του αγώνα στο τελευταίο 20λεπτο έπεσε, με τον Κάναντι να δίνει την ευκαιρία στον 17χρονο τερματοφύλακα Μανδά να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του. Ο Ντιγκινί στις καθυστερήσεις σημάδεψε το δοκάρι και το 4-0 παρέμεινε ως το τέλος με τον Ατρόμητο να επισφραγίζει με εντυπωσιακό τρόπο το ευρωπαϊκό του εισιτήριο και την Κέρκυρα να αποχαιρετά την μεγάλη κατηγορία.

Ατρόμητος: Μίρκοβιτς (75΄ Μανδάς)-Νάτσος, Ρισβάνης (68΄ Στρούγγης), Χατζηισαϊας, Γιαννούλης-Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Μπρούνο, Ντιγκινί-Κωτσόπουλος (68΄ Κυριακίδης), Ντάουντα.Κέρκυρα: Κουτζοβασίλης-Λέκοβιτς, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σπίνουλας (57΄ Ρόλε)-Κόντος (79΄ Γεωργακόπουλος), Κρητικός, Αρτυματάς-Μυτίδης, Παμλίδης (71΄ Αναστασίου).