Τζιανλουίτζι… Ρεκόρ!

Το όνομά του είναι Τζιανλουίτζι Μπουφόν, αλλά πλέον μπορούμε να τον ονομάζουμε Τζιανλουίτζι Ρεκόρ! Ο 39χρονος Ιταλός τερματοφύλακας έγραψε ιστορία στον αγώνα με την Τορίνο, καθώς κράτησε ανέπαφη την εστία του για 48 λεπτά και έσπασε το ρεκόρ του Σεμπαστιάνο Ρόσι.

Ο σπουδαίος τερματοφύλακας της Μίλαν είχε κρατήσει ανέπαφη την εστία του για 929 συνεχόμενα λεπτά στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας τη δεκαετία του ‘90, αλλά ο Μπουφόν στο τέταρτο λεπτό του ντέρμπι της Γιούβε με την Τορίνο έφτασε τα 930 λεπτά ανέπαφης εστίας και αμέσως η Γιουβέντους ανήρτησε στο Twitter το νέο ρεκόρ! Τελικά ο Μπουφόν έφτασε τα 974 λεπτά, αφού η Τορίνο μείωσε σε 2-1 με πέναλτι στο 48’ κι έτσι ο πορτιέρο της «γηραιάς» κυρίως δεν κατάφερε να τα χιλιάσει…