Νίκη χρυσάφι για τον Απόλλωνα Σμύρνης 1-0 στα Γιάννινα

Ο Απόλλων Σμύρνης υποχρέωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα στη μόλις δεύτερη εντός έδρας ήττα του 1-0 στο φετινό πρωτάθλημα (η άλλη απ’ τον ΠΑΟΚ) και βρίσκεται στο +4 από την προτελευταία Κέρκυρα, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Μόνο μια ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κι αυτή ήταν ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος κυριάρχησε απόλυτα στη μεσαία γραμμή, «προειδοποίησε» με τις ευκαιρίες των Ελμπάζ – Τσουκαλά και άνοιξε τελικά το σκορ στο 32ο λεπτό, με τον πολύπειρο Ισπανό αριστεροπόδαρο μπακ Φόνσι Ναδάλες, ο οποίος σκόραρε με κοντινό δεξί πλασέ έπειτα από… πλάγιο άουτ του Γιάννη Στάθη κόντρα στην πρώην ομάδα του, με την οποία δεν είχε καταφέρει ποτέ να βρει δίχτυα στους «Ζωσιμάδες»!

Τα δεδομένα του αγώνα θα ήταν διαφορετικά αν ο -συνήθως πολύ αποτελεσματικός μπροστά στην αντίπαλη εστία- Πέδρο Κόντε δεν είχε εκτελέσει άσχημα το πέναλτι που κέρδισε ο Αλέξης Μιχαήλ από τον Μιχάλη Κύργια στο 30′, με τον Χουάντερσον να αποκρούει με τα πόδια και να επιτρέπει στους Αθηναίους να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, καθώς επενέβη αποτελεσματικά και σε 2-3 ακόμα προσπάθειες του «Άγιαξ» της Ηπείρου.

Στο 52΄ ο Απόλλων Σμύρνης θα έπρεπε να έχει διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν σε κεφαλιά του Μιχάλη Κύργια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φόνσι Ναδάλες ολόκληρη η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας του Μάρκου Βελλίδη πριν ο διεθνής γκολκίπερ απομακρύνει, ωστόσο το γκολ που θα διαμόρφωνε το 0-2 δεν «μέτρησε» σε φάση για την οποία έχει ευθύνη ο δεύτερος βοηθός, Γιώργος Κελαζόγλου.

Στο 72′ ο Γιώργος Μανθάτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον, ωστόσο ο διαιτητής Ιωάννης Παπαδόπουλος είχε σταματήσει τη φάση για επιθετικό φάουλ του Μπρούνο Χαλκιαδάκη στον Γιάννη Στάθη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Βιντάλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (74′ Χέλβιστ), Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Λίλα, Μιχαήλ, Καρανίκας (79′ Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Κόντε

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (83′ Στόουκς), Ελμπάζ (75′ Κούρος), Παπάζογλου, Στάθης, Χουάρες (79′ Μενδρινός)