Άφησε πίσω του τον Πλατινί ο Κριστιάνο και η Πορτογαλία στο τέλος “πάτησε” 3-0 την Ουγγαρία

Αν έχεις Ρονάλντο διάβαινε. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία που έχει αγωνιστεί σε 5 ευρωπαϊκά πρωταθλήματα πίκρανε τους Ούγγρους στη Βουδαπέστη, καθώς πέτυχε δυο γκολ στα τελευταία λεπτά, οδηγώντας την Πορτογαλία σε επιβλητική νίκη 3-0. Παράλληλα στην κατάμεστη από 68.000 θεατές “Πούσκας Αρένα” ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ τελικής φάσης Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με 11 γκολ, αφήνοντας στα 9 τον πρώην πρόεδρο της UEFA Μισέλ Πλατινί.

Η ταξιαρχία του Φερνάντο Σάντος δυσκολεύτηκε αφάνταστα από τους Ούγγρους, αλλά με γκολ από το 84΄ και μετά έφθασε σε επιβλητική κυριαρχία.

Ο Γκερέιρο άνοιξε το σκορ στο 84′ και ο «CR7» πέτυχε άλλα δύο τέρματα (87′, 90+2′) σε ένα ιστορικά βράδυ για τον ίδιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πορτογαλία να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό. Μόλις στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση, με τον Ζότα να δοκιμάζει ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Γκουλάτσι να απομακρύνει εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Λίβερπουλ απείλησε ξανά με κοντινή προβολή.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα των Μαγυάρων.

Στο 36′, η Ουγγαρία απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, με τη γυριστή κεφαλιά του αρχηγού Άνταμ Σάλαϊ να μπλοκάρει εύκολα ο Ρούι Πατρίτσιο. Μέσα σε τρία λεπτά, η Πορτογαλία…. άγγιξε το γκολ δύο φορές, στις μεγαλύτερες στιγμές της μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 40′ ο Ζότα απέτυχε από τη μικρή περιοχή να νικήσει τον Γκουλάτσι, ενώ στο 43′ ο Ρονάλντο έχασε το… άχαστο εξ επαφής, με τον 36χρονο άσο μάλλον να αιφνιδιάζεται από την αρχική παρέμβαση του Ζότα και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Ουγγαρία πήρε πρωτοβουλίες με τον Άνταμ Σάλαϊ και τον Ρόλαντ Σάλαϊ να δοκιμάζουν την ετοιμότητα του Ρούι Πατρίτσιο στο 50′ και 57′ αντίστοιχα.

Η Πορτογαλία βρισκόταν στα… σχοινιά και μπροστά στο φάσμα μιας έκπληξης η οποία θα έθετε σε κίνδυνο την υπόθεση πρόκρισης στον επόμενο γύρο, καθώς από τη μία δυσκολευόταν στην τελική ενέργεια, ενώ από την δεχόταν όλο και περισσότερη πίεση.

Στο 80′ η Ουγγαρία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Και εκεί όπου όλα έδειχναν ισοπαλία, ήρθε ο Γκερέιρο στο 84′ να ανοίξει το σκορ για τους Πορτογάλους με έναν μάλλον τυχερό τρόπο μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Ράφα Σίλβα.

Πριν καλά καλά καταλάβει το σύνολο του Μάρκο Ρόσι τι είχε συμβεί, ο Ρονάλντο στο 87′ έκανε το 2-0 από τα έντεκα βήματα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ράφα Σίλβα! Ο σούπερ σταρ των Πορτογάλων στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με όμορφη ενέργεια ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Ράφα Σίλβα (!), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του!

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι – Μπότκα, Όρμπαν, Σάλαϊ (77′ Σεν) – Νάγκι (88′ Ρ. Βάργκα), Κλάινχαϊσλερ (77′ Σίνγκερ), Σέφερ (65′ Νέγκο), Φιόρα (88′ Κ. Βάργκα), Λόβρεντσιτς – Αντάμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίτσιο – Σεμέδο, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο – Ντανίλο, Καρβάλιο (81′ Σάντσες), Μπρούνο Φερνάντες (89′ Μουτίνιο) – Μπερνάρντο Σίλβα (71′ Ράφα Σίλβα), Ζότα (81′ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.