Άλμα σωτηρίας ο Απόλλων Πόντου 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

‘Αλμα σωτηρίας στη Football League έκανε ο Απόλλων Πόντου που επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου.

Στον εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου, οι «κοκκινόμαυροι» με ηγέτη τον Δεινόπαπα έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών που τους δίνουν σπουδαία «ανάσα», καθώς πλέον ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου παρέμεινε στους 25 κατέχοντας την 4η θέση.

Ο Απόλλων Πόντου άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό όταν ο Δαλιανόπουλος από δεξιά επιχείρησε τη σέντρα και ο Δεινόπαπας με κοντινή προβολή πέτυχε το 1-0.

Στο 70ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δαλιανόπουλου, ο Δεινόπαπας με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Λαδά.

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Δεινόπαπα στο 78’ ο Απόλλων Πόντου πέτυχε το 2-0, με τον έμπειρο επιθετικό με ατομική προσπάθεια και εύστοχο πλασέ να «σφραγίζει» τη νίκη των «κοκκινόμαυρων».

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Βαφειάδης (38’ Γιακουστίδης), Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Φράγκος, Αρμενάκης, Καλογέρης, Αντωνιάδης (73′ Σαββίδης), Χατζηαναθασίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βούζας): Λαδάς, Πέλκας (82′ Βασιλούδης), Ρόκας, Χολέβας, Φιλίποβιτς, Κόλα, Κολέλα (64’ Πατρώνης), Σκοπελίτης, Μπέικος, Νικλητσιώτης, Παπαδημητρίου.