Άλωσε την Πόλη ο Παναθηναϊκός 79-80 την Μπεσίκτας

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινες κατάφεραν να φθάσουν σε μια απ’ τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας τους

O Παναθηναϊκός πέτυχε στην Πόλη μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του στο μπάσκετ γυναικών κερδίζοντας 80-79 την πανίσχυρη Μπεσίκτας κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο τους ομίλους του Eurocup.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά και ήταν άστοχες, μένοντας χωρίς πόντο για παραπάνω από 1:30 λεπτό. Τον λογαριασμό άνοιξε η Λι, που ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Το «τριφύλλι» στο 5′ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-8, με την Τζόουνς στο 6′ με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 6-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη συνέχεια, με τις «πράσινες» ωστόσο να κολλάνε στην επίθεση και την Μπεσίκτας με πρωταγωνίστρια τη Λι να παίρνει προβάδισμα με 16-15 στο 8′ και με +3 (18-15) στο 9′, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε και πάλι τη Λι να του δημιουργεί πρόβλημα, με την σέντερ της τουρκικής ομάδας να φτάνει τους 16 πόντους και να ακουμπά ήδη στο double-double με 9 ριμπάουντ, αλλά με την Τζόουνς (11π.) και χάρη στην πολύ καλή άμυνα και τα 7 συνολικά κλεψίματα, ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου. Η Αμερικανίδα γκαρντ με το «καλημέρα» έφερε και πάλι το «τριφύλλι» μπροστά με 20-23 στο 11′, με την Μπεσίκτας να απαντά με σερί 5-0 για το 25-23 στο 12′. Η ομάδα της Καπογιάννη όμως είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και στο 15′ πήρε ξανά το προβάδισμα με 31-33, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στη συνέχεια στο σκορ και την Μπεσίκτας να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 41-39 χάρη σε λέι απ της Έβανς.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό, με την Τζόουνς να χρεώνεται με 4ο φάουλ στο 24′ και να καθηλώνεται στον πάγκο. Η Μπεσίκτας είχε πάρει προβάδισμα με 45-41, με τη Λι να συνεχίζει ασταμάτητη και τις γηπεδούχες να φτάνουν στο +6 (49-43) στο 24′. Οι «πράσινες» στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Παυλοπούλου κατάφεραν να μειώσουν σε 51-48 στο 25′, με την Μπεσίκτας όμως να απαντά άμεσα και να ξεφεύγει εκ νέου με +7 (55-48). Η Αλέιν με τρίποντο μείωσε σε 55-51 στο 28′, με την τουρκική ομάδα όμως να πατάει το γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και να προηγείται με 64-55.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη έπαιξε τα ρέστα της με την αρχηγό, Παυλοπούλου, να είναι σε τρομερή μέρα. Mε ηγέτιδα την Αλέιν, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (68-66). Η Αμερικανίδα σέντερ πήρε… φωτιά και πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια (68-68). Η έμπειρη Σταμολάμπρου ανέλαβε δράση και έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 68-73. Το γκολ-φάουλ της Τζόνσον διαμόρφωσε το 74-78. Εν τέλει, παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 79-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80