Αποκλείστηκε η εθνική πόλο ανδρών μετά την ήττα 13-8 από την Κροατία

Κατέρρευσε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο κι έμεινε εκτός τετράδας στο Ευρωπαϊκό

Αγνώριστη η εθνική πόλο ανδρών, έχασε 13-8 από την οικοδέσποινα Κροατία και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Παρότι η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την ισχυρή αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου την βρήκε να προηγείται με 6-5, κατέρρευσε στα δύο τελευταία και καθοριστικά οκτάλεπτα, όταν πέτυχε μόλις δύο γκολ και γνώρισε ως φυσικό επακόλουθο την ήττα.

Έτσι, η Κροατία είναι εκείνη που θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ η Εθνική μας θα αρκεστεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Κροάτες να ανοίγουν το σκορ στην πρώτη τους επίθεση, με τον Ζερδεβά να αποκρούει πέναλτι που κέρδισε ο Βρίλιτς, αλλά με τον Χαρκόφ να παίρνει το… ριμπάουντ, σκοράροντας για το 1-0. Ο Κάκαρης ισοφάρισε άμεσα μετά από τρομερή του κίνηση και ο Φουντούλης έδωσε στην Εθνική μας το πρώτο της προβάδισμα στον ημιτελικό, πριν ο Φάτοβιτς ισοφαρίσει με σουτ από τα 6 μέτρα. Ο Γενηδουνιάς σκόραρε για πρώτη φορά στην βραδιά, πριν η Κροατία σκοράρει στον παίκτη παραπάνω για το 3-3 του πρώτου οκτάλεπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλογερόπουλο να εκμεταλλεύεται τον χώρο που του έδωσε η άμυνα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ για το 3-4, ενώ οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν ξανά τον παραπάνω, ισοφαρίζοντας με 4-4 με τον Μάρινιτς-Κράγκιτς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το υπέρ τους 1-0, με πανέμορφο γκολ του Βουκίσεβιτς, πριν ο Αργυρόπουλος ευστοχήσει σε πέναλτι που πήρε ο Νικολαΐδης, για το 5-5. Μάλιστα, Εθνική μας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 6-5, χάρη σε γκολ του Παπαναστασίου μετά από κλέψιμο του Γενηδουνιά, στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Λόντσαρ να σκοράρει με όμορφο γυριστό, ισοφαρίζοντας σε 6-6, ενώ στη συνέχεια η Εθνική μας μπλόκαρε στην επίθεση, μην καταφέρνοντας να σκοράρει ούτε μία φορά και επιτρέποντας έτσι στους αντιπάλους της να φτιάξουν σερί 4-0, χάρη στο οποίο πήραν «διαφορά ασφαλείας» (9-6), με πρωταγωνιστή τον Μάρινιτς-Κράγκιτς, ο οποίος έφτασε τα 4 προσωπικά γκολ.

Η καθίζηση της Εθνικής συνεχίστηκε και στο τέταρτο οκτάλεπτο, με το γκολ να αγνοείται και με την Κροατία να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ της, εκτοξεύοντας την υπέρ της διαφορά στο +5 (11-6) με γκολ των Λόντσαρ και Φάτοβιτς. Με την ψυχολογία στο… ναδίρ, η Εθνική μας συνέχισε να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με το εφιαλτικό σερί των Κροατών να φτάνει μέχρι το 8-0 για το 13-6, πριν ο Παπαναστασίου σκοράρει για πρώτη φορά για την Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αργυρόπουλος διαμορφώσει το τελικό 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-6, 9-6, 13-8

Κροατία (Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς (3), Λόντσαρ (2), Μπιλιάκα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς (2), Ζουβέλα, Μάρινιτς Κράγκιτς (4), Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοβ (1), Πόπαντιτς.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς (1), Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης (1), Παπαναστασίου (2), Καλογερόπουλος (1), Αργυρόπουλος (2), Αλαφραγκάκης, Κάκαρης (1), Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζορτζάτος.