Αποκλείστηκε πρόωρα ο Απόλλων Σμύρνης μετά την ήττα 13-10 απ’ τη Σαβόνα

Έμεινε χωρίς βαθμό η Ελληνική ομάδα

Ο Απόλλων Σμύρνης έχασε στην Ιταλία από την Σαβόνα με 13-10 και αποχαιρέτησε το LEN Euro Cup. Η Ελληνική ομάδα παραμένει χωρίς βαθμό, μετά από τέσσερις αγωνιστικές στον Β΄ όμιλο

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, τα οποία έχασε στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά η «αμφίβια ταξιαρχία» δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική ως το τέλος απέναντι στην περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης και πλέον οι δύο τελευταίοι αγώνες της (με Χόνβεντ στο Σεράφειο και Βάσας στη Βουδαπέστη) θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Νίκος Δεληγιάννης επέλεξε κλειστή άμυνα, με στόχο να περιορίσει την τροφοδότηση του διεθνούς Ιταλού φουνταριστού, Λορέντζο Μπρούνι, αλλά η Σαβόνα βρήκε τις απαντήσεις με τα περιφερειακά σουτ των Φιλιόλι και Τζούρτζιτς και προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Κάποιες καλές αποκρούσεις του Γαλανόπουλου έδωσαν στον Απόλλωνα την ευκαιρία να μειώσει σε 5-4 (με 3/3 πέναλτι από Μπογκντάνοβιτς, Τρούλο και Γαρδίκα), αλλά με ακόμη δύο γκολ του πολύπειρου Φιλιόλι μέσα σε 43 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 7-4 και ξέφυγαν 9-5 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου.

Η «αμφίβια ταξιαρχία» μείωσε σε 11-9 με πρωταγωνιστή τον Γαρδίκα, αλλά μία μεγάλη απόκρουση του Νικόζια σε τετ-α-τετ με τον Αλαμάνο και δύο γκολ από τους Τζούρτζιτς και Γκουίντι «σφράγισαν» την ιταλική νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 4-5, 2-1

Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Ιβανόφσκι (Μαυροβούνιο)

ΣΑΒΟΝΑ (Αλμπέρτο Αντζελίνι): Νικόζια, Ρόκι, Πατσαλίεφ, Φιλιόλι 4, Βάβιτς, Ρίτσο 1, Ουρμπινάτι, Μπρούνι 2, Καμποπιάνο, Γκουίντι 1, Τζούρτζιτς 4, Ερντελι 1, Ντα Ρολντ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 1, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 4, Τόττης, Σολανάκης 1, Καβουσανός