Άρρωστος ο Ολυμπιακός έχασε ξανά από τον Άρη 2-1

Άρρωστος βαθιά ο Ολυμπιακός, έχασε ξανά από τον Άρη, αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη 2-1. Στους 63 βαθμούς καθηλώθηκαν οι ερυθρόλευκοι που την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Βόλο, ενώ ο Άρης έχει πλέον 47 και βρίσκεται στο +7 από την ομάδα της Μαγνησίας που βρίσκεται στην 6η θέση και φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την Κυριακή.
Οι «κίτρινοι» πέτυχαν εκπληκτικό γκολ με κόρνερ του Πάλμα και πήραν το προβάδισμα, έφθασαν στο 2-0 με τον Νταμπό μετά από τραγικό λάθος του Μπα και επικράτησαν τελικά με 2-1 των «ερυθρολεύκων» για να κλειδώσουν οριστικά πλέον την 5η θέση και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Μείωσαν με πέναλτι του Μπακαμπού (17ο γκολ στη Stoiximan Super League) οι Πειραιώτες, αλλά αυτό δεν έφτανε και γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα, κινδυνεύοντας πλέον να χάσουν ακόμη και την 3η θέση.
Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Άρης πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά πάτησε περιοχή, αλλά μετά τη σέντρα του Εμπακατά ο Καμαρά δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στην επόμενη φάση ο Βρουσάι βρήκε τον Μπακαμπού αλλά ο Κουέστα έβγαλε την κεφαλιά του, με τον Μασούρα να παίρνει το ριμπάουντ, όμως σε κενή εστία δεν βρήκε δίχτυα έχοντας κακή ισορροπία στο σώμα του.
Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς, έβγαζε ένταση και είχε καλή κυκλοφορία, ενώ στο τέταρτο υπήρξε γενικευμένη ένταση μετά από μαρκάρισμα του Καμαρά στον Ανδρούτσο εκτός φάσης. Στο εικοσάλεπτο δε, οι Πειραιώτες έφτιαξαν άλλη μια μεγάλη φάση με τον Μπακαμπού να σπάει στον Μασούρα που ερχόταν με φόρα αλλά πλάσαρε στο κέντρο της εστίας και ο Κουέστα μπλόκαρε.
Ο Άρης άρχισε μετά το 25λεπτο να ανεβάζει τις γραμμές του στο γήπεδο, περιόρισε τα λάθη στον άξονα αλλά και τον χώρο δράσης του Φορτούνη με αποτέλεσμα να «χαλάσει» την καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού. Με αρκετές πλαγιοκοπήσεις και ντουμπλάροντας τα μπακ των «ερυθρόλευκων», οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να φτιάξουν καλές τελικές. Στο 35’ ο Εμπακατά σέντραρε και ο Μπα με… τσαφ λίγο έλειψε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη, απομακρύνοντας ουσιαστικά σε κόρνερ. Από το οποίο και προήλθε το γκολ του Άρη, όταν ο Πάλμα με απευθείας εκτέλεση κρέμασε τον Πασχαλάκη, στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι πλαϊνό δίχτυ (της αριστερής γωνίας) για το 1-0.
Παρόμοια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με τον Άρη να δίνει χώρο στον Ολυμπιακό και να ψάχνεται στην κόντρα. Έτσι ήρθε η φάση του Πάλμα στο 49’ που δεν βρήκε εστία από τα 30 μέτρα και με τον Πασχαλάκη εκτός περιοχής. Το γκολ για το 2-0 των «κίτρινων» ήλθε στο 65ο λεπτό. Μετά από γύρισμα του Ιτούρμπε, ο Μπα έκανε τραγικό λάθος και ο Νταμπό σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν με την είσοδο των Μπιέλ, Χουάνγκ και τελικά κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ. Ήταν το 67’ όταν ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαζικού και ο Μάκελι αφού έκανε on field review, έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Από εκεί, τρία λεπτά αργότερα ο… άχαστος φέτος Μπακαμπού (3/3 εκτελέσεις) νίκησε τον Κουέστα για το 2-1.
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός έπαιζε μόνιμα στο μισό γήπεδο, προσπαθούσε να πιέσει και να απειλήσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Άρης έβγαζε κούραση, δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις κόντρες του και πάλευε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα. Λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να το απολέσει, όταν ο Φορτούνης έκανε απίθανη τσιμπητή μπαλιά ανάμεσα στα στόπερ, βγάζοντας φάτσα με το γκολ τον Ελ Αραμπί, ωστόσο ο Μαροκινός πλάσαρε πάνω στον Κουέστα.
Ο Ολλανδός Ντάνι Μάκελι δεν πήρε χαμπάρι το πέναλτι που έγινε στο χάρι του Μαζικού και χρειάστηκε να τον φωνάξει ο VAR για on field review στη φάση του Ανδρούτσου.Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (86′ Ραμόν), Μπα, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Εμβιλά, Κασάμι (58′ Χουάνγκ), Μασούρας (58′ Μπιέλ), Φορτούνης, Βρουσάι (74′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (86′ Ελ Αραμπί).
Άρης (Αποστόλης Τερζής / 4-3-3): Κουέστα, Μαζικού, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Ντουκουρέ, Νταμπό (89′ Ενκουλού), Νταρίντα, Πάλμα (58′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (76′ Καμάτσο), Καμαρά (89′ Χριστοδουλόπουλος).