Ασταμάτητες Λίβερπουλ, Λέστερ, νέα «γκέλα» η Άρσεναλ (videos)

Οι «κόκκινοι» επικράτησαν 2-1 της Κρίσταλ Πάλας, «οι αλεπούδες» 2-0 της Μπράιτον και η Άρσεναλ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Σαουθάμπτον

Λίβερπουλ και Λέστερ συνεχίζουν την πετυχημένη πορεία τους στην Premier League. Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής πανηγύρισαν, εκτός έδρας, νίκες επί των Κρίσταλ Πάλας και Μπράιτον, αντίστοιχα. Αντίθετα, η Άρσεναλ «πέταξε» ακόμα δύο βαθμούς, παραχωρώντας ισοπαλία στη Σαουθάμπτον.

Ακάθεκτη και φουριόζα πηγαίνει η Λίβερπουλ για το πρώτο της πρωτάθλημα, μετά από 30 χρόνια. Η «αρμάδα» του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε νικηφόρα και από το «Selhurst Park», όπου επικράτησε της μαχητικής Κρίσταλ Πάλας με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έφτασαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά κατάφεραν -συνεπικουρούμενοι και από ευνοϊκές γι’ αυτούς συγκυρίες, σε κάποιες στιγμές- να κατακτήσουν τους τρεις πόντους. Προηγήθηκαν με τον… συνήθη ύποπτο (5 γκολ στις τελευταίες ισάριθμες αναμετρήσεις των δύο ομάδων) Μανέ στο 49′ αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζαχά (82′). Όμως, ο Φιρμίνο σε μια φάση διαρκείας (85′) διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Έτσι, οι «κόκκινοι» διατηρήθηκαν στην κορυφή με 37 βαθμούς. Και περιμένουν την ολοκλήρωση του αγώνα Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι (19:30) -έχουν 26 και 25 βαθμούς, αντίστοιχα- για να δουν αν θ’ αυξήσουν (οριστικά) και άλλο τη διαφορά τους από τη μια ή και από τις δύο.

Με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της αποχώρησε από το «Amex Stadium» η Λέστερ. «Οι αλεπούδες» επικράτησαν της Μπράιτον με 2-0 και παραμένουν στη δεύτερη θέση με 29 πόντους. Αν μάλιστα η Τσέλσι δεν φύγει από το «Etihad» με τη νίκη, θα διατηρηθούν εκεί χωρίς συγκάτοικο.

Νέα «σφαλιάρα» για την Άρσεναλ. Η οποία, στο «Emirates», παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Σαουθάμπτον. Μάλιστα, οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να… σώσουν την παρτίδα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 2-1

Το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 23/11

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 2-3 (73′ Αντόνιο, 96′ Ογκμπόνα – 36′ Σον, 43′ Μόουρα, 49′ Κέιν)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (59′ Κουκ – 21′ Μουτίνιο, 31′ Χιμένεζ)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 2-2 (18′, 96′ Λακαζέτ – 8′ Ινγκς, 71′ Γουόρντ-Πράους)

Μπράιτον-Λέστερ 0-2 (64′ Αγιόζε Πέρεζ, 82′ πέν. Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-2 (82′ Ζαχά – 49′ Μανέ, 85′ Φιρμίνο)

Έβερτον-Νόριτς 0-2 (54′ Κάντγουελ, 92′ Σρμπένι)

Γουότφορντ-Μπέρνλι 0-3 (53′ Γουντ, 82′ πεν. Μπαρνς, 88′ Ταρκόφσκι)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 2-1 (29′ Ντε Μπρόινε, 37′ Μαχρέζ – 21′ Καντέ)