Ασταμάτητη η Φράιμπουργκ, έκανε το 3/3 νικώντας 2-0 τη Ναντ εντός έδρας

Ασταμάτητη η Φράιμπουργκ, έκανε το 3/3 νικώντας 2-0 τη Ναντ εντός έδρας και ξέφυγε στην κορυφή της βαθμολογία του 7ου ομίλου του Europa League, όπου μετέχει και ο Ολυμπιακός.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο στο 20ο λεπτό είδαν τον Γκρέγκοριτς να αποχωρεί τραυματίας και να αντικαθίσταται από τον Πέτερσεν.

Στο 32’, ένα μακρινό σουτ του Κιερέ βρήκε στον Παλουά και κατευθύνθηκε προς την εστία, με τον Λαφόν να διώχνει σε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με τους Γερμανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά να μην τη μετουσιώνουν σε γκολ και τους Γάλλους να… παραμονεύουν για κάποια επικίνδυνη αντεπίθεση.

Ό,τι δεν κατάφερε η Φράιμπουργκ στο πρώτο μέρος, το πέτυχε με το… καλησπέρα στο δεύτερο, όταν ο Κιερέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσιριβέγια και την πάσα του Ντοάν για να ανοίξει το σκορ στο 48ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 64’, όμως ο Λαφόν νίκησε τον Γκίντερ. O τερματοφύλακας της Ναντ δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο 72’, με τον Γκρίφο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με συρτό σουτ.

H ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ είναι μόνη πρώτη και στο +3 από την Καραμπάγκ, ενώ οι Γάλλοι παραμένουν στην 3η θέση και στους τρεις βαθμούς – τρεις περισσότερους από τους Πειραιώτες του Ολυμπιακού.