Αυτός δεν είναι Ολυμπιακός… τριάρα και από την Καραμπάγκ στο Φάληρο

Αυτός δεν είναι Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μίτσελ διασύρθηκε από την Καραμπάγκ (0-3) στην τραγικότερη εμφάνισή του, των τελευταίων χρόνων. Τα μεγάλα ρίσκα του Μίτσελ και τα τεράστια μεσοαμυντικά κενά, πλήγωσαν τους Πειραιώτες που γνώρισαν τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς στο Europa League.

Μετά το 60’ ο Ολυμπιακός κατέρρευσε. Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα λάθη τους, επιτρέποντας στην Καραμπάγκ να περάσει με περίπατο απ’ το  «Γ. Καραϊσκάκης». Πλέον βρίσκονται σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση, με τους Αζέρους να φτάνουν τους 6 βαθμούς.

Ντεμπούτο για τον Μαρσέλο, ο οποίος είναι φανερά ανέτοιμος και θέλει αρκετό χρόνο ακόμη, ενώ ο Μίτσελ πήρε ρίσκα για να κυνηγήσει τη νίκη και άφησε «γυμνή» μεσοαμυντικά την ομάδα του. Τεράστια γιούχα για τον Σισέ, αλλά και συνθήματα κατά των παικτών που στο τελευταίο μισάωρο παραδόθηκαν άνευ όρων στις ορέξεις των Αζέρων που χτύπησαν στην κόντρα-επίθεση.

Σε μια εβδομάδα παίζει στο Αζερμπαϊτζάν ο Ολυμπιακός και μόνο με νίκη θα μείνει ζωντανός, με τους «ερυθρόλευκους» να στρέφονται πλέον στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ για την 7η αγωνιστική της Super League!

Στον ύπνο θέλησε να πιάσει τον Ολυμπιακό η Καραμπάγκ. Στοχεύοντας σε Ρέαμπτσουκ, Σισέ κατάφερε να τρυπήσει την άμυνα των Πειραιωτών, απειλώντας στο 3’ και σκοράροντας στο 5’ με τον Ζουμπόρ. Για καλή τύχη των γηπεδούχων το τέρμα ακυρώθηκε γιατί υπήρχε οφσάιντ, με τον Ολυμπιακό να αφυπνίζεται. Η ομάδα του Μίτσελ πήρε μέτρα στο γήπεδο, άρχιζε να πιέζει ψηλά και να υποχρεώνει τους Αζέρους σε λάθη. Έβαλε στο ματς τους Μπιέλ, Ουί-Τζο, ο Εμβιλά έκοβε πίσω και οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν.

Ο Μπιέλ με εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να σκοράρει (12’) αλλά ο κίπερ της Καραμπάγκ απογειώθηκε, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κούντε απείλησε και αυτός. Στα… καπάκια ο Σισέ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται στην κόντρα και να αγγίζουν το προβάδισμα αλλά ο Εμβιλά έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος από το πλασέ του Οβούσου. Το ματς είχε αποκτήσει ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη. Γκάρι και Ουί-Τζο δεν κατάφεραν να κουνήσουν… πλεκτό, με τον Σισέ να αγγίζει το γκολ στο 36ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά ο Γκάρι δεν έκανε καλό τελείωμα στο 49’, ενώ στο 56’ το φάουλ του Κούντε πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Μίτσελ έριξε στο ματς τον Μαρσέλο και το «Γ. Καραϊσκάκης» πήγε να… πέσει με τον Βραζιλιάνο να γνωρίζει την αποθέωση στο ντεμπούτο του, ενώ στο παιχνίδι μπήκε και ο Μασούρας.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση επίθεσης στα πρώτα λεπτά, όμως ο ρυθμός συνολικά ήταν πιο αργός, με την Καραμπάγκ να αμύνεται αποτελεσματικά και να συνεχίζει να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Στο 49′ ο Γκάρι σούταρε λίγο άουτ μετά από ατομική προσπάθειά του και επόμενη φάση που καταγράφεται είναι το γκολ της Καραμπάγκ. Μετά από λάθη στη μεσαία γραμμή, ο Οβούσου βρέθηκε απέναντι από τον Τζολάκη και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 στο 68′, γκολ που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά επιβεβαιώθηκε σωστά μέσω VAR δύο λεπτά αργότερα.

Στο 72′ ο Κάντι είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ οι δυνάμεις των ερυθρόλευκων είχαν αρχίσει να… εγκαταλείπουν. Σα να μην έφθανε αυτό ήλθαν και οι γκέλες του Σισέ. Στο 73′ η σέντρα-σουτ του Μασούρα βρήκε στο δοκάρι της Καραμπάγκ και στο 75′ ο Τζολάκης έσωσε σουτ του Κάντι. Το 0-2 ήρθε στο 82′, όταν ο Σισέ πήγε να κάνει ντρίμπλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, έχασε τη μπάλα και ο Βέσοβιτς που πέρασε και τον Τζολάκη δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει σε κενή εστία. Το κερασάκι στον θρίαμβο των Αζέρων πέτυχε στο 86′ ο Σεϊντάεφ με τρομερό σουτ στο «Γ» του Τζολάκη από διαγώνια θέση.

«Έβραζε» κατά πάντων το Καραϊσκάκη μετά το 0-3. Ο Ολυμπιακός με τρίτο προπονητή τον Μίτσελ αποδεικνύεται βαριά άρρωστος…

Διαιτητής: Ιρφάν Πέλιτο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 3-4-1-2): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (83′ Βαλμπουενά), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (60′ Μαρσέλο), Κούντε (74′ Ιν. Χουάνγκ), Γκάρι Ροντρίγκες (60′ Μασούρας), Μπιέλ, Ουί-Τζο Χουάνγκ (74′ Αμπ. Καμαρά).
Καραμπάγκ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ / 4-3-3): Μαγκομενταλίγεφ, Γιαφαργκουλίγεφ (46′ Μπαϊράμοφ, Μπ. Χουσεΐνοφ, Μουσταφαζάντε, Βέσοβιτς (91′ Χουσεΐνοφ), Αλμέιδα (65′ Ρομαό), Γκαράγιεφ, Κάντι, Ζουμπίρ, Αντράντε (65′ Σεϊντάεφ), Οβούσου (91′ Όζομπιτς).