Χορταστική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με ισοπαλία 2-2 Βόλου-Λαμίας

Χορταστική ήταν η πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, καθώς Βόλος και Λαμία έδωσαν μια εντυπωσιακή παράσταση στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, μένοντας στο 2-2.

Με τον Καρλίτος να πραγματοποιεί ονειρικό ντεμπούτο με γκολ και ασίστ, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το φινάλε του 90λέπτου, με τον Βόλο να «χτυπά» στο 90′ με ένα φανταστικό «κεραυνό» του Άλχο για το τελικό σκορ!

Και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λαμία να ανοίγει το σκορ στο 55′ με πέναλτι του Ισπανού φορ, τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 58΄με τον Σιέλη και τον Σλίβκα να δίνει εκ νέου προβάδισμα στο σύνολο του Βόκολου δύο λεπτά αργότερα, σε ένα «καυτό» 5λεπτο με τρία γκολ!

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Λαμία ήταν εκείνη που έκανε ένα βήμα μπροστά, πήρε τα ηνία του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό της. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 4ο λεπτό, με το μακρινό και συρτό σουτ του Μαρτίνεθ να μην ανησυχεί τον Σιαμπάνη.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 11’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Σαραμαντάς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι πιάνοντας την κεφαλιά, με τον κίπερ του Βόλου να βγάζει πολύ δύσκολα. Η Λαμία συνέχισε να είναι ανώτερη, καθώς, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, ενώ, σημαντικό ήταν το γεγονός πως ανακτούσε την κατοχή με σχετική άνεση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η φάση του 24’, εκεί όπου σε κατάσταση τρανζίσιον, ο Καρλίτος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας «τσιμπώντας» την μπάλα, με τον Σιαμπάνη πάντως να διαβάζει εξαιρετικά τη φάση και να βγαίνει έγκαιρα, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Από το μισάωρο και μετά, ο Βόλος ισορρόπησε το ματς, ανεβάζοντας την απόδοσή του. Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι του ήταν μονοδιάστατο, αφού ό,τι καλό έκανε, ήρθε από τη δεξιά της πλευρά. Στο 37’, οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους για πρώτη φορά με το σουτ του Κόμπα από καλή θέση να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει άουτ. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου πάντως ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Λαμία να βγαίνει ταχύτατα στον αιφνιδιασμό, τον Καρλίτος να «σπάει» στον Τσιλούλη, ο οποίος με σουτ από αρκετά πλάγια θέση σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Βόλου.

Με το… πόδι πατημένο στο «γκάζι» μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 49ο λεπτό, η Λαμία σπατάλησε μοναδική διπλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Σιαμπάνη και εν συνεχεία, η μαγική του ενέργεια σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Τζανετόπουλος!

Τρία λεπτά αργότερα, η Λαμία κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Κρούζλιακ πάνω στον Τσιλούλη, στην προσπάθεια του Έλληνα φορ για μια σέντρα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος, ο οποίος στο 55′ άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα των Φθιωτών!

Το γκολ έβαλε… φωτιά στο ματς, με τον Βόλο να ψάχνει άμεσα την ισοφάριση που βρήκε δύο λεπτά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με καρφωτή κεφαλιά του Σιέλη στο 58′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ!

Στην πρώτη φάση μετά το 1-1, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με πρωταγωνιστεί και πάλι τον Καρλίτος! Στο 60′, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Σλιβκα να πετάγεται ολομόναχος και με κοντινή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή να κάνει το 1-2!

Μετά από αυτό το «καυτό» πεντάλεπτο με τρία γκολ, ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τη Λαμία πάντως να ήταν η ομάδα εκείνη που έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία για ένα ακόμη γκολ. Μάλιστα, το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου «άγγιξε» το 3-1 στο 74′ με το δεύτερο δοκάρι του Τσιλούλη στο ματς (!), ενώ στο 80′ και το 82′ ο Σιαμπάνης σταμάτησε τα δυνατά σουτ του Λέικ.

Τελικώς, τον δρόμο προς τα δίχτυα τον βρήκε ο Βόλος, ο οποίος με τη συμπλήρωση των 90′ έγραψε το τελικό 2-2 με ένα απίθανο σουτ από μεγάλη απόσταση του Άλχο!

Ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανιά) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τσιλούλη, Ντέλετιτς, Στάνκο, Κρούζλιακ, Κόμπα, Καρλίτος.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (51΄Κίτσος),, Τσοκάνης (63΄Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (73΄Μωραίτης), Τρουιγιέ (51΄Τάχατος)  Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Νάγκι, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παουλάβετς, Στάνκο, Νούνιες (85΄Τζανδάρης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (66΄Λάκε) Καρλίτος (76΄Ακούνα), Τσιλούλης (85΄Τόσιτς).