Δεν αφήνει ούτε κούπα του… καφέ ο Γκουαρντιόλα

Δεν αφήνει κούπα που να μην πάρει ο Γκουαρντιόλα! Πήρε το νταμπλ στην Αγγλία και πάει για το τρεμπλ με το Champions League!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το Κύπελλο Αγγλίας επικρατώντας στον τελικό της Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστή τον Ιλκάι Γκιντογκάν και τώρα πάει για το Cahmpions League. Για να τα πάρει όλα και να πετύχει ό,τι η Γιουνάιτεντ με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον το 1999. Το έβδομο Κύπελλο στην ιστορία της Σίτι.

Ο τελικός βρήκε νικητή τον καλύτερο. Κι η καλύτερη ομάδα ήταν εκείνη του Πεπ Γκουαρδιόλα που προηγήθηκε πολύ νωρίς με ένα ιστορικό γκολ, ισοφαρίστηκε με ένα πέναλτι από το πουθενά και με ηγέτη τον Γκιντογκάν έφτασε στην επιτυχία σηκώνοντας το τρόπαιο στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ, στον πρώτο τελικό στην ιστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Και 142ο στο αγγλικό ποδόσφαιρο.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ πριν προλάβει η Γιουνάιτεντ να καταλάβει. Μόλις στο 13ο δευτερόλεπτο με σουτ του Ιλκάι Γκιντογκάν στην πρώτη επίθεση και μετά από απόκρουση του Λίντελοφ. Τρομερό γκολ και ξεκίνημα, το πιο γρήγορο στην ιστοριά των τελικών.

Η Γιουνάιτεντ προς το τέλος του ημιχρόνου είχε προσπάθειες για να ανατρέψει την κατάσταση, ενώ η ορμή της Σίτι δεν ήταν πια η ίδια μετά την ισοφάριση. Κι έτσι πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Για να μιλήσει ξανά γρήγορα ο Γκιντογκάν, πάλι πολύ νωρίς στην επανάληψη. Στο 52′ από έξυπνη εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Ντε Μπρόινε, ο μέσος της Σίτι βρήκε το σουτ, η μπάλα έκανε «γκελ» στο έδαφος και πήγε στη γωνία του Ντε Χέα που άργησε να πέσει. Για να γίνει έτσι το 2-1.

Στο 62′ ο Ντε Μπρόινε είχε ευκαιρία, αλλά το σουτ αποκρούστηκε από τον Ντε Χέα. Και στο 64′ ο Στόουνς σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση, με την Σίτι να ψάχνει να κλειδώσει το ματς και τον Τεν Χαγκ να προσπαθεί να φρεσκάρει το κέντρο της ομάδας του για να βρει δημιουργία.

Το ματς πήρε ρυθμό με τον Ράσφορντ να έχει καλό σουτ άουτ στο 69′, ο Γκιντογκάν σκόραρε από θέση οφσάιντ στο 71′ και στο 72′ ο Γκαρνάτσο είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς το σουτ πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 80′ ο Μπερνάρντο Σίλβα σούταρε και ο Ακάντζι δεν πρόλαβε να βάλει τρίτο γκολ, αλλά τη μεγάλη φάση είχε η Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις με την κόντρα στην προσπάθεια του Βαράν και την απόκρουση του Ορτέγκα να στέλνει την μπάλα στο πάνω μέρος του δοκαριού και από κοντά ο Μακ Τόμινεϊ με κεφαλιά να μην μπορεί να σκοράρει.

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Γουόκερ (95′ Λαπόρτ), Ντίας, Ακάντζι, Στόουνς, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (76′ Φόντεν), Γκιντογκάν, Γκρίλις (89′ Ακέ), Χάαλαντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Βαράν, Λίντελοφ (83′ Μακ Τόμινεϊ), Σο, Φρεντ, Κασεμίρο, Σάντσο (78′ Βέγκχορστ), Έρικσεν (63′ Γκαρνάτσο), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ.